Utrikesministern: Spanien är det land som gör mest för Gaza

av | sep 5, 2025 | Nyheter, Sport

Utrikesminister José Manuel Albares jämför Israel med Ryssland och vill slänga ut det israeliska teamet Israel-Premier Tech från Spanien runt på cykel.

– Att ta det beslutet ligger inte hos oss. Det avgör Internationella cykelförbundet, säger ministern.

Under veckan har pro-palestinska aktivister stört och även avbrutit etapplopp i Spanien runt på cykel.

Albares vill kasta ut det israeliska teamet från tävlingen.

– Vi kan inte fortsätta att upprätthålla en normal relation med Israel som om ingenting hände, utan att agera som vi gjorde med Ryssland. Beslutet att utesluta teamet från Israel måste tas av Internationella cykelförbundet. Jag är positiv til att utesluta dem från tävlingen, sa den spanske utrikesministern i en intervju i programmet 24 horas de RNE.

Albares föreslår att Israel behandlas på samma sätt som Ryssland och utesluts från alla sporttävlingar.

Ministern beskrev under intervjun Spaniens allmänna inställning till Mellanösternkonflikten:

– Vi är det land och den regering i världen som gör mest för Gaza, för palestinierna och för att en livskraftig palestinsk stat ska existera.

Under veckan har pro-palestinska arrangerat protester under tävlingen. I onsdags fick även en etapp avbrytas flera kilometer före målgången i Bilbao där protester ägde rum.

Óscar Guerrero som är talesperson från det israeliska teamet säger till dagstidningen ABC:

– Det har blivit normaliserat att jag blir kallad för mördare. Förolämpningarna har blivit en del av vardagen, så blir inte sårade av dem.

Stallet Israel-Premier Tech har inga planer på att dra sig ur.

”Som ett professionellt cykelstall är det vår plikt att tävla vidare i Vuelta a España. Allt annat skulle innebära ett farligt prejudikat för cykelsporten, inte bara för Israel-Premier Tech, utan för alla lag”, skrev stallet i ett uttalande.

Ola Josefsson

Ola Josefsson

Bevakar Solkusten och Spanien sedan 1994.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf