Borgmästaren Francisco Salado kallade nyligen till pressträff och berättade att Salvador Vázquez som är född i Rincón de la Victoria invigningstalar. Salvador har tidigare varit dirigent vid ungdomsorkestern Joven Orquesta Barroca de Andalucía, Castilla y Leóns symfoniorkester, Sevillas Kungliga symfoniorkester samt vid orkestrar i Moldavien och Brasilien.
Läs mer: Natur och historiskt arv gör Rincón de la Victoria till en pärla
Hederspriset Marengo de Honor 2025 går denna gång till flamencoklubben Peña Flamenca Rafael Flores `El Piyayo´ som Svenska Magasinet hade ett reportage om i december 2023.
Peñans president María del Carmen Lastre uttrycker stor entusiasm över detta erkännande.
Invigningstalet sker den 15 juli klockan 21.30 vid Auditoriet och utmärkelsen Marengo de Honor delas ut den 16 juli klockan 12.30 på plaza Al-Ándalus.

En del passar på att ta sig en cykeltur längs havet till en skön strandrestaurang.
Rincón de la Victoria öster om Málaga är en kommun som växer och är på tårna. Även svenskarna har börjat att hitta hit och gillar det utmärkta läget till storstaden Málaga och det härliga utbudet av bra prisvärda restauranger på stranden. Här ligger några av kustens bästa som Marina Playa.
Läs mer: Rincón de la Victoria väntas växa med mer än 5 000 invånare till 2027
Många passar på att ta sig hit och äta ”el boquerón victoriano” som anses vara de bästa.
– Ferian bjuder på sex dagar fulla av aktiviteter för alla åldrar, säger borgmästaren.
Artister som Merche, María Villalón, Paco Canalla, Planeta 80 och Hermanos Ortigosa uppträder vid stranden El Tajo.

Virgen del Carmen
Festligheterna når sin kulmen den 16 juli, jungfrun Virgen del Carmens dag.
– En speciell dag för oss alla, men också för dem som väljer att följa med oss för att se havets drottning, antingen genom gatorna i Rincón de la Victoria eller vid hennes numera berömda ingång till havet, som lockar tusentals besökare, berättar Salado.
På torget plaza Ál-Ándalus är det fest, musik och dans varje eftermiddag.
Glöm inte bort Hästens dag, Día del Caballo, den 20 juli då det blir parad med hästar och vagnar genom stadens centrum åtföljd av ryttare från klockan 12.
🎡 El alcalde de Rincón de la Victoria, @Francissalado, junto a la concejala de Ferias y Fiestas, Paz Couto, la presidenta de la Peña El Piyayo, María del Carmen Lastre, y representantes del colectivo, ha presentado esta mañana la programación de la Feria de #RincónDeLaVictoria. pic.twitter.com/LVsz7B0kp4
— Ayto Rincón Victoria (@aytorincon) June 30, 2025