Rekordår för turistbranschen som inte slår sig till ro

av | mar 19, 2025 | Näringsliv, Nyheter, Reportage

Kvalitet och hållbarhet. Bättre servicenivå och vänligt bemötande. När turistbranschen befinner sig på topp med 94 miljoner besökare skruvas kraven upp.

Spanien steppar upp ytterligare ett par steg inom restaurang, turism och innovation.

Andalusien, Solkusten och Málaga är ett av de mest eftertraktade turistmålen.

Över 18.000 besökare kom till årets största mässa i Málaga inom turism, innovation och restaurang. 500 utställare från 17 länder. Utställningsytan var slutsåld i de tre paviljongerna i Málagas mäss- och kongresshall Fycma.

– Vi måste bygga ut mässhallen, sa borgmästaren Francisco de la Torre vid invigningen.

– Det har varit fantastiska dagar med många besökare, och bra kvalité på både besökare och utställare, sa Javier Frutos, ansvarig för mässan.

Det är siffror som speglar högtrycket i Spaniens turistsektor. Men turistbranschen slår sig inte till ro. Den ska utvecklas och bli bättre.

Hållbarhet

Det var den 27:e upplagan av Salón de Innovación en Hostelería H&T och några av mässans huvudteman var energieffektivitet, hur man sparar energi och vatten inom turism, uppnår större lönsamhet och förbättrar resenärens upplevelse på hotell och restauranger, och att få fram det lokala och närodlade.

Allt ska bli bättre. Med ungdomlig entusiasm samt traditionell mat och influenser utifrån tar gastronomin kliv framåt

I Spanien finns det flera turist- och gastronomimässor som inleder året. Den 45:e upplagan av turistmässan Fitur (Feria Internacional de Turismo) följdes av tre dagars gastronomimässa vid Madrid Fusión. Här delades det ut pris till Andrea Martín vid restaurante Tragatá i Málaga som Spaniens bästa hovmästare. Boho Club i Marbella fick pris för bästa hotellfrukost.

Ifjol tog Spanien emot 94 miljoner turister som i år kan bli 100 miljoner. Turistindustrin står för 13 procent av landets BNP. Gastronomin är en av anledningarna till att människor reser till Spanien från utlandet.

När den traditionella lokala maten som gazpachuelo, ajoblanco, boquerones vitorianos, porra antequerana, migas och ajobacalao kombineras med influenser utifrån, regionalt eller utrikes får Solkusten ett rikt utbud.

Arbetstillfällen

Enbart på Solkusten och i Málagaprovinsen bidrar serveringsställena till 137.000 arbetstillfällen. Jag vet att det ibland kan klagas på servicenivån. Inte minst vid ”turisthålor” längs paseon, närmast vattnet.

De flesta serveringsställen jobbar med att öka kvalitén på gästfrihet och bra bemötande vilket gör att besökare återvänder.

Andalusien, Solkusten och Málaga är bland de mest eftertraktade turistmålen. Inte bara på grund av klimatet, antal soltimmar, gastronomi eller utbud av aktiviteter. Även människorna, andalusierna, får besökarna att känna sig som hemma. Det är mycket glädje, ”alegría”, och spontanitet.

Viktigast i Sydeuropa

Salón H&T arrangeras under tre dagar i februari. Den växer för varje år och är en av de främsta och ett riktmärke i Sydeuropa.

27:e upplagan av Salón H&T som drar besökare och utställare som aldrig förr.

Kända lokala varumärken som Sabor a Málaga har regional konkurrens av Sabor Granada, Sabores Almería och Sabores de la Provincia de Sevilla. Även Burgos Alimenta, Alimentos de Segovia, Alimentos de Palencia och provinsstyrelserna från Cáceres och Badajoz medverkar. I år fanns dessutom 14 länder på plats.

Spanska handelskammaren Cámara de Comercio medverkade med HUB Málaga Export för att knyta kontakter över gränserna. Flera utländska journalister var inbjudna. Handelskammarens ordförande José Carlos Escribano betonade kontakter över gränserna vid sitt tal i samband med invigningen.

Málagaprovinsen och Costa del Sol är fisk och Medelhavsdiet men också influenser från andra regioner och länder.

Det är skräddarsydda affärslösningar, energibesparande system, verktyg för kontanthantering och det senaste inom köks- och restaurangutrustning.

Elena Castaño, VD för OK Located, fick pris vid den senaste turistmässan Fitur i Madrid för utvecklingen av ett nytt digitalt verktyg.

– Med nya digitala lösningar inom geolokalisering kan lokala företag, barer eller restauranger nå besökare och gäster via skrift eller ljud på olika språk. Smarta teknologier förbättrar besöksupplevelsen, berättar Enrique Lara Gómez, grundare av OK Located, när Spañien Magasinet möter honom.

Förr räckte det med att krogen låg bra till i ett känt kvarter eller känd gata dit alla hittade. Numera leta kunder efter restauranger överallt varför det är viktigt att vara närvarande i den digitala världen.

Det handlar även om kvalitet och hållbarhet, hur städer kan förskönas. Företaget Biotonomy har tagit fram ny arkitektur med vertikala trädgårdar som bevattnas med renat avloppsvatten.

Andra tider på året

Yolanda de Aguilar, generalsekreterare för Andalusiens turism, betonar att Salón H&T nu är det äldsta evenemanget som hålls i Málaga inom turism.

– Turistnäringen i Andalusien 2024 omsatte 26,6 miljarder euro vilket är 13,3 procent mer än året före. Turisterna spenderade i genomsnitt 82 euro per dag vilket gav 433.000 arbetstillfällen som var en uppgång med 3,9 procent, säger Yolanda de Aguilar.

Här tar José Antonio Palomo Báez vid Bodega Cortijo La Fuente emot några besökare som provar producentens viner från Mollina norr om Málaga.

Även om sommarhalvåret är högsäsong för turistnäringen så ökar antalet besökare under andra tider på året. Sommaren har blivit hetare vilket gör att fler väljer att besöka kusten på våren eller hösten när eftersommaren dröjer sig kvar.

Svenska Magasinet har besökt mässan Salón H&T under flera år. Det som vi imponeras av är det starka engagemang som finns för hållbarhet. Det blir nyckeln till att locka en mer krävande publik i framtiden som söker efter gröna upplevelser.

Något för alla

Hållbarhet, kultur, gastronomi, wellness och naturupplevelser. Solkusten är inte bara sol- och badturism även om den delen fortsatt spelar huvudrollen. Här finns något för alla.

Kulturturism. Den växte med Picassomuseet i Málaga och nya temporära utställningar i Centre Pompidou och fortsätter att växa. Fler kommuner erbjuder rutter i historiska stadsmiljöer för att visa det arkitektoniska arvet och lokala traditioner.

Ekoturism vinner terräng med utbyggda vandringsleder.

Ekoturism. Vinner ny terräng med utbyggda vandringsleder med Caminito del Rey i topp och Sierra de las Nieves som nyligen utnämndes till nationalpark. Fågelskådning är som ett ”tapasbord” med 380 olika fågelarter där besökaren kan njuta av den unika biologiska mångfalden året runt.

Gastronomi: Vi har tidigare skrivit om det kulinariska utbudet där Medelhavstradition förenar sig med innovation vilket gör att Solkusten nu har mer än tio restauranger med Michelinstjärnor. På lokala marknader hittar du närodlat och närproducerat.

Friskvård och avkoppling: Här har vi en uppstickare som växer med spa, boutiquehotell och retreater för avkoppling och vård av kropp och själ. Solkusten befäster sin position som enklav för avkoppling tack vare Europas bästa klimat och moderna hälsofaciliteter.

”Costa del Golf” har mer än 70 golfbanor. Detta är Añoreta öster om Málaga.

Sportturism. Även om kusten är känd som ”Costa del Golf”, med mer än 70 golfbanor för proffs och amatörer är det inte bara golf som drar turister som vill motionera och idrotta.

Det finns en professionell marknad med elitidrottare som väljer att lägga träningsläger på Solkusten. Det är lagidrotter men även inom friidrott, simning, enduro, padel och tennis. Åk förbi tennisanläggningen Puente Romano i Marbella och du ser världsstjärnor som slipar formen inför grussäsongen i Europa.

Fler turister söker efter gröna upplevelser och föredrar närodlat före importerat.

Inlandsturismen. Här har något riktigt roligt inträffat de senaste åren. Med vandringsleder i inlandet som Gran Senda de Málaga, uppdelad i 35 etapper som mäter totalt 856 kilometer, så får små byar liv. Det är kultur och natur som kompletterar sol- och strandutbudet. Äventyrsälskarna ägnar sig åt klättring, canyoning, snorkling och kajakpaddling vid El Chorro och stränder utmed havet. Naturparker som Sierra de Grazalema och Sierra de las Nieves erbjuder fantastiska naturupplevelser i ett dramatiskt landskap.

Färgad politisk debatt

Låt oss även nämna människorna som jobbar inom turistbranschen. Till syvende och sist är det människorna, de lokala invånarna som får turisten att känna sig hemma.

Det pågår en infekterad debatt i Spanien om turistbostäder. Rubriksättarna drar på med ”turistfobin” som växer. Det är en färgad politisk debatt i Spanien. När inte landets styrande har lyckats stimulera och gett rätt verktyg till byggbranschen för att bygga billigare och prisvärda bostäder gäller det att hitta syndabockar.

Som turist kan du visa din uppskattning och ge beröm när saker är bra. Det bidrar till samexistens mellan lokala invånare och turister.

De spanjorer jag känner och talat med är glada för besökare och turister. Det är en bransch som genererar arbetstillfällen på företag, barer, restauranger, butiker och museer varje dag.

Ola Josefsson

Ola Josefsson

Bevakar Solkusten och Spanien sedan 1994.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson