Maffiaskatt beslagtagen på Costa del Sol – polis tog Cosa Nostra-miljarder

Lyxvillor i Marbella och Puerto Banús har stormats i en enorm spansk-italiensk polisinsats. Under en presskonferens i Palermo offentliggjorde polisen att de helt krossat det hemliga finansiella nätverk som tillhörde den numera döde sicilianske gudfadern Matteo Messina Denaro.

Johan Pettersson
Publicerad idag 15:42

En internationell anti-maffiaoperation har avslöjat en dold förmögenhet på hela 200 miljoner euro (drygt 2,2 miljarder kronor). Skatten tillhörde den ökände sicilianske gängledaren Matteo Messina Denaro. Spansk nationalpolis har i nära samarbete med italienska Guardia di Finanza slagit till mot en lång rad fastigheter i Málaga, Marbella, Benahavís och Puerto Banús.

De beslagtagna miljonbostäderna var en del av det kriminella nätverket kring Denaro. Han var den sista historiska toppchefen, en så kald ”capo”, för den sicilianska maffiaorganisationen Cosa Nostra.

 

Guld, lyxvillor och bulvanföretag

 Tre personer har gripits i insatsen, och polisen har nu fryst maffians tillgångar. Myndigheterna har lyckats stoppa stora investeringar, beslagta kontanter, 12 kilo rent guld samt aktier i en libanesisk bank.

Bland de beslagtagna tillgångarna finns:

  • 22 lyxvillor i Costa del Sols mest exklusiva bostadsområden.
  • 5 bulvanföretag som använts för att tvätta pengar från narkotikahandel sedan 1980-talet.

Det globala finansiella nätverket sträckte sig långt utanför Spaniens gränser. Spåren leder till Andorra, Gibraltar, Schweiz, Libanon, Luxemburg, Monaco och Caymanöarna.

 

Bakgrund: Gudfadern som gäckade polisen i 30 år

 Matteo Messina Denaro var under decennier Italiens mest eftersökta man. Han ledde den brutala Trapani-klanen och dömdes i sin frånvaro till flera livstidsstraff för sin inblandning i maffians dödliga bombattentat under tidigt 1990-tal, däribland morden på anti-maffiadomarna Giovanni Falcone och Paolo Borsellino.

Denaro lyckades hålla sig gömd undan rättvisan i otroliga 30 år. Han greps till slut i januari 2023 utanför en privatklinik i Palermo där han sökte vård under falskt namn. Bara åtta månader senare, i september 2023, avled han i fängelse till följd av cancer. Trots hans död har hans ekonomiska imperium levt vidare via bulvaner – fram tills nu.

 

Nuläget: Avslöjades av misstänkta bankkonton

 Hela utredningen tog fart efter att myndigheterna i Andorra slog larm om misstänkta fonder. Pengarna tillhörde en kvinna från den sicilianska staden Campobello di Mazara, vilket ledde polisen direkt till Denaros innersta krets.

Italiensk polis hyllar det intensiva samarbetet med de spanska utredarna. Det var spansk telefonavlyssning och skuggning som till slut blev helt avgörande för att kartlägga nätverket och slå till mot lyxresorterna på solkusten.

Chiara Colosimo, ordförande för det italienska parlamentets anti-maffiakommission, beskriver genombrottet som ”extraordinärt viktigt”. Insatsen har framgångsrikt monterat ner den enorma rikedom som Denaro samlade på sig under sina decennier i maffiatoppen.

Tips om nyheter?