ETA fången Iñaki de Juana Chaos inledde under onsdagen hungersstrejk i protest mot ”den oförsvarliga mediakampanjen, som förgiftar och förtrycker”. De Juana protesterar mot att de baskiska fångarna döms på livstid och att befolkningen inte vill att de någonsin kommer ut i frihet igen.
Häromdagen tillkännagavs att De Juana, som frigivs den 2 augusti, kommer att bosätta sig i sin mammas lägenhet i San Sebastián. Lägenheten är belägen på samma gata där flera ETA offer är bosatta.
PP, PSOE och terroristoffer organisationerna kräver en lagändring för att kunna förhindra att dömda terrorister ska kunna bosätta sig nära sina offer och deras familjer. I De Juanas fall, avled hans mor i januari 2007, dottern ärvde lägenheten och sålde den i sin tur vidare till ETA medlemmens fru, Irati Aranzabal, för 360.000 euros.
Nu ska domstolen undersöka om De Juana har gjort sig skyldig till undanhållande av utmätningsbar egendom. Man är rädd att De Juana har använt sig av trix för att undvika att betala skadestånd till sina offer då han inte figurerat som innehavare till någon som helst egendom.
Ordförande för Fundación Victimas de Terrorismo, Maite Pagazaurtundúa, anser att “det är en onödig grymhet och ett svårt lidande för offren att tvingas träffa en mördare på samma gata där de köper sitt bröd”. Iñaki de Juana Chaos har utfört ett tiotal hungerstrejker under de 21 år som han tillbringat i fängelse. Den senaste, och också den längsta, hungerstrejken utförde han mot förlängningen av hans fängelsedom och den avslutade han efter 115 dagars fasta den 2 mars 2007.