Costa del Sol stärker sin närvaro i Norden

(Foto: X@typcostadelsol)

Turistmyndigheterna på Costa del Sol har nyligen varit i Oslo, Köpenhamn och Stockholm för att stärka sin position på dessa marknader. Genom konferensen ”Andalucía Mice B2B Escandinavia” som hölls i de tre nordiska huvudstäderna knöts nya kontakter med evenemangsarrangörer, föreningar och företag som är intresserade av destinationen.

Ola Josefsson
Publicerad 15 April, 2026

Generaldirektören för Turismo Costa del Sol, Antonio Díaz säger:

– Den här typen av möten gör det möjligt för oss att stärka destinationens närvaro på strategiska marknader. De nordiska länderna har en hög nivå av professionalism och en kundprofil som sätter stort värde på anslutningar, klimat och destinationens kvalitet.

– De som deltog i dessa möten uttryckte sitt intresse för att kombinera upplevelser i Málaga, Marbella, provinsens inland med aktiviteter i Sierra Nevada.

Under evenemangen etablerades totalt 49 kontakter som nu ska följas upp med marknadsföringsmaterial och filmmaterial.

Tips om nyheter?