Renoverad samtidigt som den senaste tekniken har installerats. Räkna med att teatern i Vélez Málaga kommer att bli en juvel i kulturutbudet efter att ett nytt kapitel skrivs.

Det var fullsatt när borgmästaren Jesús Lupiáñez (Partido Popular) nyligen hälsade alla välkomna till återinvigningen efter totalrenoveringen som kostat 6,7 miljoner euro varav nära tre miljoner euro kom från EU.
– Lope de Vega-teatern ska bli en levande, dynamisk teater öppen för alla som blir ett kulturellt landmärke för Axarquía-området och provinsen, säger Jesús Lupiáñez.
Teatern Lope de Vega är det många som har minnen ifrån. Skolföreställningar, framträdanden med zarzuela, flamenco eller filmvisningar. Det var ett kulturellt landmärke i Axarquía-området tills den stängde och blev ett öppet sår i hjärtat av Gamla stan.
Den öppnade 1961 och var från början biograf som upphörde 1986 för att i stället bli en teater med föreställningar. Den stängde 2002.
Lope de Vega-teatern köptes av kommunfullmäktige 2014 för en halv miljon euro efter åratal med procedurer, projekt, förseningar och oförutsedda tekniska problem. Det har blivit ett viktigt projekt för att återuppliva Gamla stan.
Under april uppträder sångaren José Mercé (10/4) och Rosario Flores (11/4) under turnén ”Universo de Ley”. Under april väntar familjemusikalen ”Un siglo de magia”, Cádizartisten Martínez Ares uppträder med ”Los Humanos”. Diana Navarro firar 20 år som artist med konsert i teatern.
Även Vélez-Málagas musikkår framträder och musikalen ”Aladín” går senare i april.