Vinturism växer så det knakar

av | sep 9, 2022 | Mat & vin, Nyheter

Vinturism eller enoturismo på spanska, växer så att det knakar. Om karaktärerna Berra och Robban i Sällskapsresan letade efter Pepes Bodega så handlar det nu inte bara om sol-, bad-, golf- och billig sprit turism. Betrakta, dofta och smaka drar miljontals vinturister till spanska vindistrikt.

En busslast med svenska turister stannar till utanför en familjeägd bodega i La Rioja. Det har blivit en allt vanligare syn. Numera är det inte bara transitbussar som kör turister mellan flygplats och hotell. Strömmen av vinturister ökar och får landsbygden att leva upp.

Det är inte bara de större vinproducenterna som drar turister. Intresset växer också för de mindre familjeägda bodegorna.

Allt började för några år sedan med Acevin (Asociación Española de Ciudades del Vino). En sammanslutning av vindistrikt och bodegor bildades med målet att marknadsföra rutter i hela Spanien. Och antalet bodegor och distrikt som vill med på tåget ökar.

Ronda

2014 blev Ruta del Vino de Ronda y Málaga certifierade hos Acevin med tjugo bodegor öppna för allmänheten. Två år senare (2016) kom 37.132 besökare varav 70 procent från utlandet.
Via webbplatsen Acevin får besökare en överblick om rutter och städer. Det är inte bara bodegor utan även tips på övernattning och andra sevärdheter.

La Rioja, Ribera del Duero, Rueda och La Mancha är några av de distrikt som drar flest vinturister. Men oavsett vilket område du besöker i Spanien så produceras det vin.
Det odlas vin på Balearerna och Kanarieöarna. Runt storstäder som Madrid, Barcelona, Valencia och Sevilla hittar du vinodlingar. De populära turistkusterna Costa Blanca och Costa del Sol har spännande vinproducenter som visar framfötterna i den stora vinvärlden.

Vinets värld

Besöka bodegor är en skön upplevelse. Du lär dig alltid något nytt. Och ganska snart förstår du hur lite du vet. Det är som att resa i vinets värld. En värld som bara blir större och större.
Färger, dofter, smaker, druvor, jordmån, lagring – och historia. Spanien historia är dess vin. Fenicierna tog vinstocken till Spaniens kuster. Romarna tog vinstocken från kusterna in i landet. När du lär dig vin får du Spaniens historia på köpet. Ett trevligt sätt att lära sig spansk kultur.

Du börjar skrapa lite på ytan. Varje besök är en investering i kunskapsbanken och intresset växer för världens bästa måltidsdryck.

Det finns inte en bodega som är den andra lik. Alla har något personligt. Som små charmiga familjebodegor ute på landet där jobbet som vinmakare har gått i arv i generationer. Det finns storproducenter med kilometer långa tunnlar med lagrade viner.
Äldre och nya producenter. Kvinnor och män. Unga och gamla. Samtliga bidrar med ett brett spektrum av vinkunskap.
Många producenter är småbönder och känner stort ansvar för sina jordar. De vill lämna över verksamheten till nästa generation utan att ha tömt resurserna. De satsar på ekologiska och biodynamiska viner. Det finns ett starkt miljöintresse bland Spaniens vinbönder.

En busslast med svenska vinturister i La Rioja. Det är oktober och besöket börjar på en vinodling.

La Rioja

La Rioja är distriktet som svenska konsumenter känner till bäst i Spanien. Via charterresor på 1960- och 70-talet kom vi i kontakt med Riojaviner som blev storsäljare. På 1990-talet stod Riojaviner för 30 procent av marknaden i Sverige.
Så är det inte längre efter att sortimentet breddats med nya vindistrikt och producenter, och italienarnas succé (?) med boxviner. Efter en tillbakagång är Riojavinerna på väg upp i Sverige. Mycket beroende på att vinturismen i Spanien har ökat.

Numera reser inte svenskar till Spanien för att endast bada och lapa sol. Det är vin och gastronomi som gäller i allt högre grad.

Spanien vinproducenter har också lärt sig läxan med PR och breddat utbud mot den internationella marknaden.

Sensommaren

Sensommaren och hösten är den bästa tiden med vinstockar fulla av druvklasar. Det är skördetid och besökaren får med egna ögon följa delar av processen med att göra vin. Traktorer med vagnar fullastade med druvor anländer till bodegorna. Vinmakarna är fullt upptagna. Extra personal kallas in för att skörda druvorna i rätt tid. Det är full aktivitet ute på fälten.

Fullastade flak med Tempranillo på väg in

Enbart i La Rioja finns det 66.000 hektar vinodlingar i 144 kommuner. Över 600 bodegor och nära 15.000 druvodlare. Med tanke på kvaliteten är La Rioja något av vinets epicentrum i Spanien. Det är också ett vackert böljande landskap i en historisk miljö omgivet av ett hav av vinodlingar.
Omkring 200 bodegor längs Ebrofloden i Álava, Navarra plus La Rioja tar emot ungefär 860.000 vinturister om året.

Tapasströg

I huvudstaden Logroño finns ett bra utbud av hotell, restauranger och tapasbarer. Calle Laurel är ett av Spaniens bästa tapasströg. Calle Mayor i Laguardia och La Herradura i Haro är andra kända gator och platser som drar vinälskare från hela världen.
Om du besöker vindistriktet El Bierzo i Castilla y León så har du enligt min mening Spaniens bästa tapaskvarter i León på varsin sida om huvudgatan Calle Ancha.
Barrio Romantico (min favorit) och Barrio Húmedo (plaza de San Martín) med berömda matställen som El Besugo, El Tizón, La Balconada, La Gitanao och La Pintona.
Två berömda tapaskvarter i samma stad. Och fantastiska viner.

Läs mer:
wineroutesofspain.com
acevin.es

Processen börjar på bodegan

Känner ni doften av vanilj och kokos?

Känner ni doften av vanilj och kokos, frågar Sara Najera Romeo ett trettiotal vinturister som doftar på en Crianza från Bodegas Corral.
Typiskt för amerikansk ek är att den ger nyanser av vanilj och kokos. Fransk ek däremot ger nyanser av kaffe, choklad och kryddor. Franska fat är dyrare att köpa in och kostar upp emot 1.000 euro. Amerikanska fat kostar mellan 500 till 600 euro. Vi har faten sex till åtta år sedan säljs de till sherrytillverkare och slutligen går de till brandy- och whiskyproducenter, berättar Sara.
Förutom fatlagring får besökarna en kort genomgång av druvor, lagringstid och förklaringar på klassificeringar från Roble till Gran Reserva, temperatur vid lagring plus en del annat smått och gott.
Ett besök vid en bodega avslutas med en provning. Därefter väntar shopen.
Nu är det hållbarhet som gäller. Konsumentkrav på transparens och färre tillsatser ökar. Det gör att många vinkonsumenter föredrar att köpa vin direkt från bodegan. Du vet exakt på vilken plats vinet har producerats. Du ansvarar själv för transporten.
Andra väljer att beställa på plats för att sedan få vinerna skickade genom en transportfirma.

La Rioja Alta

Med kända bodegor som Campo Viejo och byn Haro med sin gamla järnvägsstation varifrån vinet exporterades tidigare. Den 29 juni arrangeras vinkriget Batalla del Vino, vinkriget, i Haro. Alla är klädda i vita kläder och upp till 60.000 liter vin sprutar deltagarna på varandra. Här ligger också Muga som är en av de mest kända bodegorna. I La Rioja Alta hittar du även den kungliga hovleverantören Marqués de Arviza och vinmuseet Vivanco i Briones.

Det är som att resa i vinets värld. En värld som bara blir större och större.

La Rioja Alavesa

Består av 15 kommuner med totalt 13.500 hektar vinodlingar. Laguardia är största orten och en populär plats för vinentusiaster som söker övernattning. Valdemar, Labastida och Marqués de Riscal är kända producenter. Den sistnämnda har imponerande byggnader designade av Frank Gehry. Här finns en högklassig restaurang med stjärnor och spa med vinterapi.

Rioja Oriental

Spännande bodegor som Quel, Tudelilla, Aldeanueva de Ebro. Trevligt boende är på Finca Vistahermosa. Här tillverkas även ekologisk choklad och olivolja samt utmärkt vin från Marqués de Reinosa.

Ribera del Duero

Aranda de Duero, Peñafiel, Quintanilla de Onésimo och Pesquera de Duero är fyra stopp i distriktet Ribera del Duero som kan rekommenderas. Ribera del Duero hittar du nordväst om Madrid och nära den gamla huvudstaden Valladolid. Bodegorna har namn som Portia, designad av Norman Foster, Emilio Moro eller Arzuaga Navarro.

Enbart i La Rioja finns det 66.000 hektar vinodlingar.

Rueda

Rueda är ett känt vindistrikt i Spanien inte minst när det kommer till vita Verdejoviner. Ruedadistriktet går in i provinser som Segovia, Ávila och Valladolid med totalt 21 bodegor.
Det är ett trevligt område som inbjuder till vandring, ridning och cykelturer mellan historiska platser som Medina del Campo, Rueda och La Seca.
Bodegas Ramón Bilbao skördar druvor på natten och arrangerar Las Noches de Vendimia. Bodega Yllera i samma distrikt har spännande lagring av vin i gamla grottor under jorden.

Ruta del Vino de La Mancha

Gå på upptäcktsfärd i Don Quijotes hemtrakter bland väderkvarnar i det öppna landskapet. Bodegas Finca Antigua är mecka i området för både vin- och ostproduktion.
Vill du se de bäst bevarade väderkvarnar bör du göra ett stopp i Alcázar de San Juan. Passa på att prova maträtten Bodas de Camacho (Camachos bröllopsgryta) som troligtvis är den mest kända maträtten från litteraturen (Don Quijote). Den är gjord på kyckling, ströbröd, ägg, finhackad skinka, vitt vin, persilja, mandel, bröd och saffran.

Det finns ett starkt miljöintresse bland Spaniens vinbönder.

Ruta del Vino y Cava de Ribera del Guadiana

Kanske okänt för många men till Extremadura på gränsen till Portugal, hittar allt fler vinentusiaster. Bodegas Habla växer i popularitet. Den vackra naturen i området bidrar också.
Bodegas Ruíz Torres i Cáceres drar turister som samtidigt passar på att besöka Geoparque Villuercas-Ibores-Jara. Det beskrivs som en av de äldsta platserna på jorden där geologi, natur och andra upptäckter överraskar besökaren.

Vinturisten har hittat till Gran Canaria

Säg Gran Canaria så tänker du kanske på filmen Sällskapsresan och karaktärerna Berra och Robban som letade efter ”Pepes Bodega” som sålde åttioprocentig rom upphälld på vinflaskor.
Numera handlar det inte bara om sol-, bad- och billig sprit turism (!). Till den populära Kanarieön reser numera vinturister.
Numera finns Asociación de la Ruta del Vino. Gran Canarias egen vinrutt.
Det finns inte mindre än 57 bodegor på ön. Och då pratar vi inte om ”Pepes Bodega”.
Du hittar dem bland annat i Vega de San Mateo, Santa Brígida, Valsequillo de Gran Canaria, San Bartolomé de Tirajana och Santa María de Guía.
I konceptet ingår även kultur- och fritidsaktiviteter relaterad till vin.
Läs mer på: rutadelvinodegrancanaria.org

Äldre och nya producenter. Kvinnor och män. Unga och gamla. Samtliga bidrar med ett brett spektrum av vinkunskap.

Känner ni doften av vanilj och kokos, frågar Sara Najera Romeo ett trettiotal vinturister som doftar på en Crianza från Bodegas Corral.

Ola Josefsson

Ola Josefsson

Bevakar Solkusten och Spanien sedan 1994.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson