Svenska Magasinet - Din Svenska tidning i Spanien
EspañolEnglishDanskNorsk
Annons - Svenska magasinet

Hållbar fotbollsatsning i Vélez har börjat vandringen uppåt

Vårt lag skulle ha en bra chans att vinna Superettan i Sverige, säger Magnus Pehrsson, fotbollschef och vice president i Vélez CF.

Vårt lag skulle ha en bra chans att vinna Superettan i Sverige, säger Magnus Pehrsson, fotbollschef och vice president i Vélez CF.

Hållbar fotbollsatsning i Vélez har börjat vandringen uppåt

2021-05-11

Snabba resultat och kortsiktigt. Det är mycket kännetecknande för elitverksamhet inom sportens värld. Magnus Pehrsson och Jesper Norberg vill göra något rakt motsatt och bygga en hållbar fotbollsklubb såväl sportsligt som ekonomiskt. Numera är Vélez C.F. en svenskägd klubb i ett av världens bästa fotbollsländer.


Skicka till en vän

Av Ola Josefsson

Sommaren 2020 presenterades Magnus Pehrsson, tidigare guldtränare för Malmö FF 2017, som ny fotbollschef och vice president i Vélez CF i spanska fjärdedivisionen. Samtidigt blev Jesper Norberg, president och VD.

De satte ihop ett nytt tränarteam med Juan Carlos Gomez och Jose Ortega i spetsen och därefter rekryterade de ihop ett helt nytt lag då det inte fanns någon spelare på kontrakt i klubben. Bara fyra spelare blev kvar från fjolåret när säsongen inleddes hösten 2020. Efter tio månader var första seriesegern i hamn.
- Det ger ökad motivation och mycket glädje, säger Magnus Pehrsson i en intervju för Svenska Magasinet.

Redan i slutet på april när två omgångar återstod stod det klart att Vélez C.F. vinner fjärdedivisionen.
- En otrolig känsla att stå här på en gata i Vélez-Malaga och få vara med om detta, sa Magnus Pehrsson i en inspelad filmsnutt som skickades ut till media efter att Vélez C.F. blivit klara seriesegrare i Tercera Division grupp 9, som är den spanska fjärdedivisionen.

Första steget uppåt i seriesystemet för klubben öster om Málaga som 2022 fyller 100 år och som genomgått en transformation från amatörklubb till professionell klubb denna säsongen under svenskarnas ledning.

Hur kommer det sig att två fotbollsstjärnor som Magnus Pehrsson och Jesper Norberg har hamnat i Vélez-Malaga? Pehrsson har som spelare representerat Djurgården, IFK Göteborg och engelska Bradford FC.
Han har tränat ett flertal svenska storklubbar, samt Ålborg i Danmark och dessutom hunnit med att vara förbundskapten för Estland. 2017 tog han SM-guld med Malmö FF. Jesper Norberg, har också en lång erfarenhet som assisterande tränare i Örgryte, Djurgården, Estland, AFC Eskilstuna och Kalmar FF samt dessutom många år i internationell fotboll som sportchef, agent och scout.

Numera är Magnus Pehrsson och Jesper Norberg ägare till Vélez-Malaga fotbollslag tillsammans med Jacob Dahlborg och Joakim Karlsson. Dahlborg och Karlsson är investerarna. En kvartett som står för både en sportslig och ekonomisk trygghet och kompetens.

Pehrsson och Norberg har samlat på sig en hel del erfarenhet efter totalt 50 års inom elitfotboll. De har haft alla typer av roller.
- 2013 var Jesper bosatt i Brasilien och jobbade som agent. Vi tycker att det är svårt att göra något hållbart över tid inom fotbollen, det är tyvärr fotbollens normala kontext idag. Det är mycket känslor och politik, där det ofta handlar om att rädda sig själv och att ”överleva”. Kortsiktiga beslut och det är ofta inte personer som har erfarenhet från elitfotboll som ska ta besluten och dessutom då under en stor yttre press på dig som person, något som väldigt få är vana vid. Tålamodet är kort. Snabba resultat krävs, säger Magnus Pehrsson.

Tillsammans med Jesper ville Magnus göra något motsatt.
- Hitta något spännande och bygga på lång sikt. Satsa på hållbarhet. Men vi var också i behov av startkapital för att kunna bygga ett lag. 2018 hade vi allt klart och var redo att starta satsningen. 2019 hamnade vi i Kalmar men det blev inget av det vi initialt hade kommit överens om och som var hela anledningen att vi hamnade i Kalmar, men som alltid så är ett slut alltid en början på något nytt.

Så började Magnus och Jesper att kasta sina blickar utomlands. I utlandet till skillnad mot Sverige går det att äga en klubb.
- Vi var snabbt inne på att Spanien var mest intressant. Det finns ingen övre gräns i Spanien. Når man toppen i Spanien så är man i toppen av världsfotbollen. Fotboll är extremt viktigt för människorna. Den lever och är alltid närvarande.
- Under tre månader tittade vi runt, bland annat i Alicanteområdet.

Valet föll på Vélez C.F.
- Spanska Solkusten är ett ställe dit vi kan få med familjerna. En plats med en härlig livsstil och med det internationella perspektivet. I Velez-Malaga är det en nära perfekt mix av det genuint spanska lokala livet och det internationella med Málaga och andra mer turisttäta orter i närheten.

Bara fyra veckor innan säsongen skulle börja var Magnus och Jesper på plats. Ny tränare och laget fylldes på med lokala produkter.
- Vélez C.F. har varit amatörklubb i snart 99 år. Det har varit ett omställningsår från det gamla mot det nya och att börja bygga ny professionell struktur. Det är viktigt att alla de människor som varit runt klubben kunde vara kvar och jobba tillsammans. Vi ville ha med alla och att de skulle känna delaktighet. Steg för steg blir klubben mer professionell och förening är under ombildande till att bli bolag.

Vélez C.F. ska börja med att bli en professionell klubb men med ersättningar till de anställda som de kan bära.
- Jag tycker vi har lyckats att behålla känslan att det är Vélez-Málagas fotbollslag. Det är kommunen och Axarquías lag.
- Situationen här tidigare har varit lite slumrande. Vi är i en fas där vi behöver visa att vi finns till genom att göra bra saker. Att börja med en serieseger är väldigt stimulerande, men vi är noga med att det inte ska handla om resultat, för de går upp och ner. Det handlar om att bygga en klubb som skapar stolthet och gemenskap och en klubb där unga spelare utvecklas och tar sig vidare till större scener i världsfotbollen.

En kvartett svenskar i bakgrunden. Kan det bli tal om svenska spelare?
- Vi är redan väldigt bra i rekryteringen och ska fortsätta att utveckla oss. För närvarande är vi 40 stycken som jobbar med detta, det finns ingen allsvensk klubb som är i närheten av vår organisation och process. Vi satte ihop ett nytt lag på en månad inför säsongen, det var unikt, nu är vi ett klart bättre läge och förberedda.
- Självklart kan det bli svenska spelare i laget. Det gäller att vi hittar rätt spelare som passar in i vår fotboll. Spelaren ska ha något att bidra med. Vi är medvetna om att intresset bland svenskar på kusten ökar om någon svensk finns med i startelvan, det hade verkligen varit kul när det händer.

Vilken nivå håller dagens Vélez C.F. jämfört med svenska mått?
- Vårt lag skulle ha en bra chans att vinna Superettan i Sverige. Spanien har många duktiga spelare och konkurrensen är stenhård. Det är ett stort land och det går att spela utomhus året runt.

Vélez C.F. vann alltså fjärdedivisionen den här säsongen. Nu väntar uppflyttning samtidigt som seriesystemet görs om. Strukturen liknar från och med nästa säsong mer det svenska systemet.
- Från i sommar blir det en ny struktur i spansk fotboll. Tredjedivisionen, Segunda B, delas upp i två nivåer. Så egentligen har vi kanske inte gått upp en serie eftersom tredjenivån delas upp i två nivåer. Vi kan å andra sidan konstatera att vi passerat väldigt många lag i den spanska hierarkin.

Magnus Pehrsson och Jesper Norberg är bosatta i Fuengirola. Anledningen är att Norbergs tre barn går på Svenska skolan och planen är att Pehrssons familj flyttar ner också.

 

En segerrusig Vélezfans som kysser svenska flaggan efter seriesegern.

En segerrusig Vélezfans som kysser svenska flaggan efter seriesegern.

På bilden syns bland annat Fernando Hierro, Magnus Pehrsson, Jesper Norberg och borgmästaren i Vélez Málaga, Antonio Moreno Ferrer.

På bilden syns bland annat Fernando Hierro, Magnus Pehrsson, Jesper Norberg och borgmästaren i Vélez Málaga, Antonio Moreno Ferrer.

En otrolig känsla att stå här på en gata i Vélez-Malaga och få vara med om detta, sa Magnus Pehrsson i en inspelad filmsnutt som skickades ut till media efter att Vélez C.F. blivit klara seriesegrare i Tercera Division grupp 9, som är den spanska fjärdedivisionen.

En otrolig känsla att stå här på en gata i Vélez-Malaga och få vara med om detta, sa Magnus Pehrsson i en inspelad filmsnutt som skickades ut till media efter att Vélez C.F. blivit klara seriesegrare i Tercera Division grupp 9, som är den spanska fjärdedivisionen.

Med covidrestriktioner har Vélez C.F. bara kunnat ta in 350 personer på sina hemmamatcher på arenan som normalt tar 1.600. Och sedan februari har det varit ”fullsatt”.

Med covidrestriktioner har Vélez C.F. bara kunnat ta in 350 personer på sina hemmamatcher på arenan som normalt tar 1.600. Och sedan februari har det varit ”fullsatt”.

Den spanska fotbollsikonen och Vélezsonen, Fernando Hierro, tidigare lagkapten i spanska landslaget och Real Madrid, här med Jesper Norberg, president och klubbdirektör efter att Vélez säkrat uppflyttning efter segern mot Torredonjimeno med 2-1.

Den spanska fotbollsikonen och Vélezsonen, Fernando Hierro, tidigare lagkapten i spanska landslaget och Real Madrid, här med Jesper Norberg, president och klubbdirektör efter att Vélez säkrat uppflyttning efter segern mot Torredonjimeno med 2-1.


Vad är unikt för Vélez-Malaga?
- Stadens läge med en fantastisk vy. Tre kilometer till stranden och Torre del Mar. Vélez-Malaga är väl ingen helt vit stad men väl en ljus stad vid foten av ett berg, väldigt mäktigt och vackert varje gång man kommer körande till staden. Skulle vilja beskriva den som en genuin arbetarstad med eget liv. En spansk kommun med väldigt få utlänningar. Däremot är Torre del Mar mer blandat internationellt. Det är exotiskt med alla odlingar och de lokala företagen som exporterar mango och avokado.

Magnus anser att Vélez-Malaga har en potential att växa. Samtidigt flyttar ungdomar härifrån. Utvecklingen har inte gått så framåt. Det behövs lite mer självförtroende och kanske fotbollen kan vara med och hjälpa till.

Vélez-Malagas stora fotbollsikon är Fernando Hierro, tidigare i landslaget och Real Madrid.
- Han är bosatt i Madrid och har sina föräldrar och syster här. Jag har träffat honom flera gånger bland annat såg han matchen när seriesegern säkrades. Hierro är en ambassadör för staden och flera i klubben är gamla barndomsvänner med honom.
- Det är viktigt för honom att det går bra för Vélez C.F. Han har en skön och härlig personlighet och som sagt en utmärkt ambassadör för Vélez-Malaga och fotbollslaget.

En annan som Magnus Pehrsson lärt känna är Curt Bergsten, den tidigare kommunalpolitikern som för en del år sedan stod med på Partido Populars lista att komma in i fullmäktige i Vélez.
- Curt dök upp i artiklar jag hittade när jag åkte ner förra året för att besöka klubben första gången. Jag hörde av mig och en dag tog vi en kaffe och har därefter hållit kontakten. Curt är en som håller sig i bakgrunden men är en viktig dörröppnare in i det spanska lokala samhället och har dessutom en massa erfarenhet från affärer i allmänhet. Det är kul att han är med.

Med covidrestriktioner har Vélez C.F. bara kunnat ta in 350 personer på sina hemmamatcher på arenan som normalt tar 1.600. Och sedan februari har det varit ”fullsatt”.
- Att arenan ligger mitt i stan, insprängd mellan lägenhetshus, är något som jag gillar väldigt mycket. I oktober fick vi ny konstgräsplan. Vi har bra förutsättningar för träning och numera tränar laget på förmiddagar 5 dagar i veckan och så en match i veckan på det, så det är precis som på högre professionell nivå, säger Magnus Pehrsson avslutningsvis.
 
Svenska Magasinet i Spanien

Axplock av ÄLDRE ARTIKLAR ur Svenska Magasinets stora arkiv:


Annons - Svenska magasinet
Annons - Svenska magasinet
Annons - Svenska magasinet
Annons - Svenska magasinet
LÄS SENASTE SvM
Senaste numret av Svenska Magasinet
PRENUMERERA PÅ Svenska Magasinet

AKTUELLA TEMPERATURER
© 2022 Svenska Magasinet - Ditt Svenska Magasin i Spanien

Kontor / Oficina

Öppet/Horario:
Besökstid: 10:00-14:00
Telefontid: 10:00-18:00

Adress/Dirección:
Calle Quemada 6
29640 Fuengirola

Kontakt / Contactar

Telefon: (+34) 952 665 007

Distribueras GRATIS

På över 250 ställen utefter Solkusten som frekventeras av svenskar. Bland annat: Advokater, Banker, Frisörer, Föreningar, Golfbanor, Konsulat, Kyrkan, Köpcentra, Läkare, Resebyråer, Restauranger, Supermercados, Skolor, Tandläkare, m. fl.

Upplaga: 8-10.000 ex per mån
Webbesök: mer än 200 000 per månad, över 7 000 unika om dagen
© Eftertryck endast tillåtet efter avtal
© Reproducción total o parcial sólamente permitida tras autorización

Svenska Magasinet i Spanien

Utgivare/Editor: Melkerson and Nott S.L.
Annonser/Publicidad: (+34) 952 665 007
Depósito legal: MA 143-94
ISSN: 1579 - 9255