Bagagehanterare punktstrejkar vid spanska flygplatser

Efter att bagagehanterare vid marktjänsterna Groundforce och Menzies varslat om strejk förväntas förseningar och även i enstaka fall inställda flyg under påsktrafiken.

Fram till påskhelgen är 70 505 flyg inplanerade samtidigt varslas det om två strejker.

Ola Josefsson
Publicerad 27 March, 2026

El País skriver att fackförbunden CCOO, UGT och USO inleder en strejk på obestämd tid från måndag som berör bagagehanterare vid Groundforce som är marktjänst åt Globalia som är verksamt på tolv spanska flygplatser däribland Madrid-Barajas, Barcelona-El Prat, Alicante, Valencia, Málaga, Bilbao, Palma de Mallorca, Ibiza, Las Palmas, Tenerife, Lanzarote och Fuerteventura.

Orsaken är arbetstvister i förhandlingarna om ett nytt kollektivavtal.

Det handlar om punktstrejker som genomförs på måndagar, onsdagar och fredagar från klockan 05 till 07, 11 till 17 och från klockan 22 fram till midnatt.

Samtidigt varslar UGT om strejk för bagagehanterare vid marktjänsten Menzies som planeras till 28 och 29 mars samt 2, 3, 4, 5 och 6 april. Det gäller de sju flygplatserna Barcelona, ​​Palma de Mallorca, Málaga, Alicante, Gran Canaria, Teneriffa södra och Teneriffa norra.

Avgångstider kan komma att ändras beroende flygbolag och resenärer uppmanas att vara uppmärksamma på vad som meddelas.

Tips om nyheter?