Landsbygdsturismen växer – allt fler väljer att semestra i inlandet

Byar och samhällen lever upp. Det skapas arbetstillfällen när inlandsturismen växer.

Under fjolåret var det 1 442 500 turister som valde att semestra på landsbygden i Málagaprovinsen vilket var en ökning med 3,9 procent jämfört med året innan.

Ola Josefsson
Publicerad igår 09:03

Det visar siffror från turistmyndigheten Turismo Costa del Sol som nyligen presenterades av Francisco Salado.

Francisco Salado

Inlandsturismen omsatte 1,86 miljarder euro enbart i provinsen Málaga under 2025. Det var en ökning med 4,2 procent. Samtidigt ökade sysselsättningen inom turistsektorn med 5,5 procent till 19 738 arbetstillfällen.

Som Svenska Magasinet rapporterat tidigare blir landsbygdsturismen alltmer framträdande. Det är inte bara sol och strand eller golf som lockar turister till Málagaprovinsen.

Även om många väljer att övernatta vid kusten under sin semester passar många på att besöka inlandet.

25,2 procent av turisterna som anlände till provinsen förra året valde att även göra ett besök i inlandet.

– Det innebär att cirka 3,7 miljoner resenärer besökte någon av Málagaprovinsens inlandskommuner under sin resa även om en del gjorde det bara under dagen, säger Francisco Salado.

– Med god marginal är Málaga den andalusiska provins som har störst andel inlandsturism med tre av tio resenärer. Vi har fler övernattningar än de övriga sju provinserna tillsammans.

Málagaprovinsen har i nuläget 70 266 turistboenden i inlandet vilket är en ökning med 6,2 procent sedan tidigare.

Inlandsturister väljer i första hand Serranía de Ronda, Guadalhorcedalen och Axarquía.

Turistsatsningar i inlandet som vandringsleder har slagit väl ut. Det gäller den gröna korridoren ”Corredor Verde del Guadalhorce”, vandringsleden Gran Senda de Málaga, Caminito del Rey och Puente del Saltillo.

Tips om nyheter?