Utlandsregistrerade bilar undgår böter i lågutsläppszoner

Lågutsläppszoner (ZBE) implementeras av två huvudskäl. Dels för att minska den lokala föroreningen och minska klimatutsläppen.
Ola Josefsson
Publicerad 8 January, 2026

Omkring 5 000 utlandsregistrerade bilar kör dagligen på Solkusten och i Málagaprovinsen. Från den 30 november tillämpar Málaga kommun lågutsläppszoner (ZBE) i de centrala delarna.

Riskerar svenskregistrerade bilar och fordon från andra länder böter?

Lågutsläppszoner eller miljözoner i kommuner med över 50 000 invånare och som de kommunala myndigheterna övervakar, betyder restriktioner för fordon som kommer utifrån och som inte är registrerade på en adress i det aktuella området.

Äldre dieselfordon eller bilar med höga utsläpp behöver uppfylla särskilda utsläppskrav eller skaffa miljömärkning för att få köra där, annars riskerar man böter eller att inte få köra in i området.

I Málaga väntar böter på 200 euro för den som uppfyller kraven. Mer än 90 kameror övervakar gatorna i centrala Málaga.

Svenskregistrerade bilar

Hur är det då med svenskregistrerade bilar och fordon från andra länder? Det är en vanlig fråga.

I torsdagens nummer skriver Diario Sur att utländska fordon som kör in i lågutsläppszoner är undantagna från kraven även om de saknar miljödekal och slipper böter.

Tidningen hänvisar till olika källor och vittnesmål som bekräftar att lågutsläppszonen (ZBE) inte är utrustad för att bötfälla utlandsregistrerade bilar.

Kritik

Samtidigt finns det kritik mot detta. En invånare i Rincón de la Victoria som kör en dieselbil kan inte köra in i en lågutsläppszon i Málaga vilket en fransk medborgare med dieselbil och utan miljömärkning kan göra utan att riskera böter.

Hit men inte längre. Från calle río Aranda i Torremolinos gäller krav på miljömärke för bilister utifrån.

Enligt uppskattningar baserade på siffror från landets motsvarighet till statistiska centralbyrån INE (Instituto Nacional de Estadística) cirkulerar det mellan 3 000 och 6 000 utlandsregistrerade fordon dagligen genom Málagaprovinsen. Under högsäsong som under sommaren är antalet ännu större.

Solkusten och Málagaprovinsen har cirka 300 000 utländska invånare varav många äger fordon. Enligt lagen ska utlandsregistrerade bilar efter sex månader registreras i Spanien, vilket många inte gör.

Bättre kontroll

Det är här spanska myndigheter måste börja. I första hand att ha bättre kontroll på utlandsregistrerade bilar som har varit mer än sex månader i Spanien.

Lokala myndigheter har i åratal krävt ett effektivt gränsöverskridande system för fordonsidentifiering och anmälan, säger en källa vid Málaga kommun till tidningen.

I spanska trafiksäkerhetsverket DGT:s databas finns det ingen miljöklassificering av utlandsregistrerade fordon.

Trafikförseelser

Däremot betonar DGT att utlandsregistrerade fordon som begår trafikförseelser får böter. Det görs med hjälp av European Car and Drivinig License Information System som underlättar informationsutbyte mellan medlemsländernas olika trafikmyndigheter.

Men i Palma de Mallorca är det annorlunda, skriver Diario Sur. Här har de lokala myndigheterna befogenhet att bötfälla utlandsregistrerade fordon som inte uppfyller miljöbestämmelserna.

Artikelarkiv: Lågutsläppszoner Miljözoner ZBE

Tips om nyheter?