Det var regionval i Baskien i söndags och igår kom beskedet att det är dags för regionval igen i juni – då i Galicien. Det innebär att den regionale presidenten Manuel Fraga därmed gett efter för påtryckningar från hans parti, det konservativa Partido Popular. Fraga sa bara för några dagar sedan att valet inte skulle hållas förrän till hösten. Det exakta datumet har inte bekräftats än, men allt tyder på att det blir söndagen den 19 juni. Det är första gången under sina 16 år vid makten i Galicien som Fraga tidigarelägger valen. Huvudskälet uppges vara den process som inletts om nya statuter för de autonoma regionerna i Spanien. Det anses att regionen vinner på att en och samma regionala regering kan delta i hela den processen.
Regionval i Galicien i juni
Redaktionen SvM
Publicerad
20 April, 2005
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Evenemang och kultur
Fuengirola kommun arrangerar nordisk kulturfestival 25 april
Anders Zorn-utställning i Madrid
Först på Solkusten: Fenicierna – handelsresande sjöfolk som grundade Málaga
Att resa i Spanien är levande historia
Teatern Lope de Vega i Vélez-Málaga har öppnat igen efter 24 år
Världen
Stenson debuterar på Staysure Legends Tour 24-26 april
Rory McIlroy skriver historia efter en ny seger i US Masters 2026
Docka föreställande Netanyahu brändes i Málaga – Israel protesterar
Jon Rahm och Ludde Åberg klarade sig vidare i US Masters
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu