Förutom de åtta misstänkta jihadister som greps igår i Madrid greps ytterligare en person i Huelva. Det är en angolansk man som enligt polisen har försökt rekrytera folk på internet för att sändas till oroshärdar för att delta i heligt krig.

Mannen som greps i Huelva och med initialerna KJCL har varit verksam på forumet ”Jamia Hafsa Urdu Forum” (JHUF). Antalet inlägg på forumet har ökat och har runt 2.500 följare.

Aktiviteterna på forumet har följts av spanska myndigheter som har konstaterat att det sprids jihadist-propaganda. Den nu gripne mannen har också uppgett på forumet att Al-Andalus ska återerövras och han har försökt rekrytera radikala islamister och få finansiering till detta.

Han har dolt sin egen religiösa tro och utgett sig vara integrerad i samhället genom att delta i evenemang som anordnades av en kristen kyrka skriver dagstidningen ABC.