Fuengirolas borgmästare Esperanza Oña presenterade igår projektet med att bygga över vattendraget Arroyo Real som löper genom staden. Med vid presentationen var en representant för vattenregleringsmyndigheten CMA. Arbetena innebär en investering på drygt 10 miljoner euro där Junta de Andalucía står för 75 procent och kommunen de resterande 25 procenten. Syftet med projektet är dels att förbättra vattengenomströmningen för att förhindra översvämningar vid kraftiga regn. De mer synliga resultaten av överbyggnaden blir dock att man knyter samman Fuengirola med stadsdelen Los Boliches på ett bättre sätt och samtidigt får tillgång till nya öppna ytor av parkkaraktär.
Vattendrag byggs över i Fuengirola
Redaktionen SvM
Publicerad
19 December, 2006
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Sommarläsning
Naturen lockar – inlandsturism en växande trend
Fastighetsbranschen utnyttjas för penningtvätt
Spanien slår alla rekord – men är 100 miljoner turister möjligt?
Nu har Fuente de Piedra satt flamingon på kartan
Historien om Spaniens olika huvudstäder
Världen
Spanien välkomnar 100 000 ryska turister – nu protesterar flera EU-länder
Striden om dina flygrättigheter: Nya EU-regler och gratis handbagage
Drönarinsamlingen: Det finns ett stort engagemang
Kniven mot strupen för Sverige – så ser du kvällens VM-skräckis i Spanien
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu