Från och med nästa år behöver alla bilar registrerade i Spanien ha en varningslampa som enkelt kan monteras på taket om man blir stillastående.
Enligt det spanska trafikverket(DGT) måste alla bilar registrerade i Spanien från och med årsskiftet ha en V-16-enhet. Det är en varningslampa som automatiskt skickar fordonets position till trafikmyndigheterna när den kopplas upp vid nödsituationer.
Den nya enheten ersätter de traditionella varningstrianglarna, som fram tills nu varit obligatoriska vid olyckor eller stillastående fordon. Syftet är att öka säkerheten för förare som tvingas stanna längs vägen, utan att de behöver lämna fordonet.
Den som efter den 1 januari 2026 inte har installerat en godkänd V-16-enhet riskerar böter och kan anses bryta mot gällande signaleringsregler. DGT rekommenderar att bilägare redan nu säkerställer att deras utrustning är certifierad och uppkopplad enligt myndighetens standard.


















