Det finns en del som firas som ”hjältar” i vissa sammanhang. Alfonso Fernández Ortega mera känd under smeknamnet ”Alfon” är en sådan. Han greps och frihetsberövades vid den senaste allmänna strejken i Spanien den 14 november.
Han diskuteras flitigt på vissa sociala nätverk och det anordnas till och med manifestationer för honom i Congreso de los Diputados, deputeradekammaren i Madrid och i Andalusiens parlament. En del tidningar beskriver honom som en politisk fånge. Tar man sig en titt i brottsregistret kan det konstateras att 21-åringen har en brottslig bana, skriver dagstidningen ABC.
I december stod medlemmar i Förenade vänstern, IU, med Cayo Lara och Sánchez Gordillo i spetsen och manifesterade att ”Alfon” skulle frisläppas. 21-åriga ”Alfon” är en aktiv medlem i vänsterextremistiska ”Bukaneros” hos fotbollslaget Rayo Vallecano som ser sig som en antifascistisk rörelse.
Det var den gruppen som deltog i den olagliga protesten utanför kongressen den 25 september som gick under namnet ”Rodea el Congreso”.
”Alfon” greps klockan 7 på morgonen samma dag som generalstrejken var. Han greps på avenida de Buenos Aires tillsammans med en flicka. I ryggsäcken låg en sprängladdning och splitter som enligt analyser därefter hade kunnat orsakat stora skador.
Redan 2009 greps ”Alfon”, den gången i Cádiz. I brottsregistret handlar det om rån, sexuella övergrepp med påföljden besöksförbud, och narkotika. Vid åtskilliga tillfällen har den unge mannen gripits i samband med våldsamma upplopp.
När fotbollslaget Rayo Vallecano spelat fotboll mot Levante, Real Betis, Real Madrid och Unión Deportiva Las Palmas har ”Alfon” och den vänsterextrema supportklubben ”Bukaneros” varit på plats och startat upplopp utrustade med träpåkar, motorcykelhjälmar och nödraketer.
Men inte bara detta. ”Alfon” deltog med 50 andra medlemmar ur Brigadas Antifascistas under protestmarschen där Mercadona på avenida de la Albufera plundrades den 7 september. En protestmarsch som var sammankallad av Sindicato Agrario del Trabajadores (SAT) och vänsterpolitikern Juan Manuel Sánchez Gordillo som sitter med i den regionala andalusiska regeringen i Sevilla. Radikala grupper ligger bakom våldsamheter
Fortsatt ockupationsvåg av Sánchez Gordillo