Utställning om vikingarnas inflytande på spansk kultur

av | jun 1, 2025 | Kultur, Nyheter

Den 9 juni invigs utställningen ”Vikingar. En vy från Galicien” vid havsmuseet i Vigo. Med historiska föremål från Galicien, Andalusien och Sverige får besökaren kunskap om vilken inverkan de nordiska folken har haft på Spanien.

Regionregeringens utställning invigs den 9 juni och är öppen för allmänheten från den 10 juni fram till 28 september. Den är en fortsättning på den tidigare utställningen ”Una vida vikinga” (Ett vikingaliv) 2024 på Museo Centro Gaiás som lockade 60 000 besökare, skriver regionregeringen La Xunta i ett pressmeddelande.

Vid utställningen finns föremål från elva museer och institutioner, varav nio i Galicien samt Arqueológico de Madinat al-Zahra (Córdoba) och Gotlands museum.

Gotlands museum har bidragit med ett femtiotal verk som visar vikingarnas livsstil, seder och bruk som var vanligast bland de skandinaviska folken.

Vikingatiden sträckte sig från 800- till 1100-talet.

Smycken, spjutspetsar och hygienartiklar som kammar och rengörare av öron ger en inblick i en kultur som är långt bort från klichéerna om ett våldsamt, erövrande folk som lever kvar i den kollektiva fantasin.

Besökarna får veta hur vikingarna påverkade Galicien under medeltiden och hur livet var i regionen under den tiden.

Vikingaskepp har återskapats genom samarbete med Vikingaskeppsmuseet i Roskilde (Danmark).

Fyra animerade audiovisuella verk med illustrationer av David Rubín för oss närmare de olika delarna av vikingakulturen och mytologin.

Ola Josefsson

Ola Josefsson

Bevakar Solkusten och Spanien sedan 1994.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf