Igår invigdes högtidligen utbyggnaden av för- och primärskolan Gregorio Marañón i Rincón de la Victoria. Skolan ligger i La Cala del Moral och delar av de nya lokalerna började utnyttjas redan vid höstterminens start i september. Utbyggnaden innebär att man har knutit samman de två byggnader som skolan tidigare hade tillgång till. Kommunen och Junta de Andalucía har delat på kostnaderna för utbyggnaden som har uppgått till knappt tre miljoner euro.
Utbyggd skola invigd i Rincón
Redaktionen SvM
Publicerad
15 November, 2006
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Evenemang och kultur
Helgguide till Málaga: Kultur, folkfester och neondesign på Costa del Sol
Kultur, folkfest och sommarvärme: Det händer på Costa Blanca just nu
Marina van Stekelenburg utvald till konstutställning
Snart är det dags för ferian i Marbella – i år med golftävling
I maj står festerna på rad i Córdoba
Världen
Kniven mot strupen för Sverige – så ser du kvällens VM-skräckis i Spanien
Spaniens utrikesminister avfärdar påståenden att landet blir uteslutet ur Nato
Natos utrikesministermöte i Helsingborg: Kommer Spanien tvingas öka försvarsutgifterna?
Spanien vill se EU-armé – Sverige säger nej – ”är inte realistiskt”
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu