2.694 bankkonton kopplade till spanska medborgare finns med i nästa stora avslöjande i den största bankläckan i historien som avslöjade på måndagen. HSBC, en av världens största banker, och dess schweiziska filial, har hjälpt rika personer att gömma motsvarande drygt 1.769 miljoner euro.

Spanska medborgare och kändisar som den nyligen bortgångne Emilio Botín och F1-föraren Fernando Alonso har både undkommit skatt och insyn, och en mängd länder har gått miste om stora skatteintäkter fram till 2009.

Spanien rankas på plats tolv bland de länder där flest medborgare finns på den kända Falciani-listan. Uppgifterna baseras på fakta som stals av dataexperten Hervé Falciani vid HSBC 2007, innan han flydde till Frankrike.

På listan finns flera kända namn som Marockos kung Mohamed VI och Abdullah II av Jordanien.