Efterfrågan på resor till Paris och Egypten har gått ned. I stället ökar intresset för Spanien och Kanarieöarna. Det är ”säkra” Spanien som gäller när svenskar ska semestra.
Både på Apollo och Fritidsresor väljer kunderna istället att resa till Spanien och Kanarieöarna skriver Dagens Industri som tillägger att svenskarna inte stannar hemma efter terrorattentat och oroligheter i omvärlden. I stället väljer man andra resmål. Efterfrågan på storstäder har också minskat något.
Terrorattacken i Paris den 13 november har skakat om turistnäringen i den franska huvudstaden. Som Di rapporterat tidigare sjönk antalet bokade flygresor till Paris med 27 procent, samtidigt som antalet bokade hotellnätter sjönk med 30 procent.
Som Svenska Magasinet tidigare har berättat lyfter gärna Spaniensvenskar fram tryggheten och säkerheten de upplever med fler synligare poliser ute på gatorna. Spanien ligger också i topp i Europa när det gäller gripna jihadister samtidigt som det är betydligt färre medborgare i Spanien jämfört med andra länder som rest för att kriga i oroshärdar.
I år väntas Spanien sätta rekord med nära 70 miljoner turister.