Det var stort rabalder i Marbella igår när borgmästare Marisol Yagüe höll presskonferens med anledning av striden med bolaget Copasur om ombyggnaden av hennes bostad. Copasur anser att Yagüe inte har gjort rätt för sig och är skyldig dem drygt 900 000 euro. Erfarna journalister liknade presskonferens med dem som hölls under Jesús Gils tid som borgmästare. Det var enligt journalisterna många anställda inom kommunen på plats som riktade högljudda anklagelser mot journalister. De ska även ha avbrutit journalister som ställde alltför känsliga frågor till borgmästaren om affären.
Tumultartad presskonferens i Marbella
Redaktionen SvM
Publicerad
13 March, 2006
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Evenemang och kultur
Fuengirola kommun arrangerar nordisk kulturfestival 25 april
Anders Zorn-utställning i Madrid
Först på Solkusten: Fenicierna – handelsresande sjöfolk som grundade Málaga
Att resa i Spanien är levande historia
Teatern Lope de Vega i Vélez-Málaga har öppnat igen efter 24 år
Världen
Rory McIlroy skriver historia efter en ny seger i US Masters 2026
Docka föreställande Netanyahu brändes i Málaga – Israel protesterar
Jon Rahm och Ludde Åberg klarade sig vidare i US Masters
Jon Rahms mardrömsstart på Augusta
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu