En 41-årig man uppsökte akuten på Carlos Haya-sjukhuset i Málaga häromdagen med magbesvär. Röntgenläkaren gjorde stora ögon när han efter en undersökning upptäckta att mannen hade en stor mängd bollar med kokain i mage och tarmsystem. Det blev en akut operation och man blockade ut totalt 85 bollar fyllda med narkotika. En av dem hade av allt att döma spruckit och orsakat en akut förgiftning. Mannens ligger nu nedsövd på intensivvårdsavdelningen och tillståndet uppges vara kritiskt. Polisen tillkallades omedelbart, men man har inte kunnat höra mannen på grund av tillståndet. Man vet därför ännu inte vilken nationalitet han har eller när och hur han tagit sig in i Spanien med narkotikan.
Tillståndet kritiskt för kokainkurir
Redaktionen SvM
Publicerad
13 April, 2007
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Sommarläsning
Naturen lockar – inlandsturism en växande trend
Fastighetsbranschen utnyttjas för penningtvätt
Spanien slår alla rekord – men är 100 miljoner turister möjligt?
Nu har Fuente de Piedra satt flamingon på kartan
Historien om Spaniens olika huvudstäder
Världen
Påven: Europa kan inte vänja sig vid att havet är en kyrkogård utan gravstenar
Spanien vill bygga stridsflygplan ihop med Saab
Turisterna är borta – spanska hotell slår igen på Kuba
Spanien välkomnar 100 000 ryska turister – nu protesterar flera EU-länder
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu