Tillslag mot ”vänsternationalistisk” ungdomssektion – 34 gripna

av | nov 24, 2009 | Nyheter

34 personer har gripits i samband med det tillslag som säkerhetsstyrkorna, Las Fuerzas de Seguridad del Estado, inledde under måndagskvällen i Baskien och Navarra. Polistillslaget skedde mot Segi som är en “vänsternationalistisk” ungdomssektion till det förbjudna partiet Batasuna. Segi är efterföljaren till sektionerna Jarria och Haika, uppger nyhetsbyrån EFE.

Polistillslaget utfördes i samarbete med Guardia Civil och Nationalpolisen, Cuerpo Nacional de Policía, under ledning av domaren vid Audiencia Nacional Fernando Grande Marlaska, som har förflyttats till San Sebastián tillsammans med två åklagare för att koordinera operationen.

Källor till EFE säger att fram till klockan 6 på tisdagsmorgonen hade 34 personer gripits av Guardia Civil och Nationalpolisen, bland dessa huvudmännen i ungdomssektionen Segi.

Bland de gripna är Carlos Renedo från Bilbaoförorten Otxarkoaga, Zuriñe Ogenaga från Lekeitio, Aritz Petralanda från Zamudio och Joseba Dalmau från Galdakao.

Operationen är fortfarande öppen och fler gripanden väntas.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson