Åtta personer mellan 21 och 66 år har gripits och två har anmälts för utbyte av barnpornografi online, en av de anmälda är en 16-årig norrman.
Den 16 årige pojken skall ha begått brotten under ett besök i Spanien och han trodde att han inte kunde bli straffad eftersom han var utomlands, skriver den spanska dagstidningen El Pais.
Norrmannen blev identifierad och anmäld efter ett samarbete mellan spansk och norsk polis.
Polisen gjorde gripanden i Segovia, Sevilla, Guipúzcoa, Madrid, Zaragoza och Málaga. I Sevilla greps en 21-årig man och en 27-årig man anmäldes. 21-åringen var tränare för ett fotbollslag bestående av pojkar i åldern 11 till 12 år.
27-åringen som sitter i fängelse anmäldes efter att han begått felet att skicka en stor mängd pedofilmaterial till den person som övervakade att han följde besöksförbudet mot sin före detta flickvän.