Endast 4,9 procent av de radikala islamister som blivit dömda för terrorbrott i Spanien är födda i Spanien. Samtliga är män och majoriteten är mellan 25 och 39 år. Det skriver dagstidningen Diario SUR som hänvisar till en nyligen publicerad studie.
Totalt är det 77 jihadister eller radikala islamister som har blivit dömda för terrorbrott i Spanien sedan 1996 då den första domen kom. Samtliga är män mellan 25 och 39 år även om senare uppgifter visar att de blir allt yngre.
Till dessa 77 ska ytterligare sex namn läggas i samband med självmordsattentatet i Leganés 3 april 2004 plus en person som överlevde. Totalt är det alltså 84 jihadister som har blivit dömda eller dödade mellan åren 1996 och 2012.
Många av de dömda är gifta och har barn. Åtta av tio är utlänningar mestadels av algeriskt, marockanskt och pakistanskt ursprung. Två av tio finns med i belastningsregistret i Spanien sedan tidigare.
Terrorbrotten i Spanien tenderar att koncentreras till Madrid och Katalonien som bedöms vara områden där jihadisternas närvaro ärt mest omfattande. Även platser utmed Medelhavskusten totalt 26 platser nämns också i studien från Real Instituto Elcano.
Undersökningen varnar också för framväxten av andra generationens invandrare med en potentiell ökning av inhemska jihadister med terrormål. Bedömare på terrorism uppmanar Spanien att utarbeta en plan för att förhindra radikalisering.
Bakom studien står Fernando Reinares, expert på internationell terrorism vid Real Instituto Elcano och Carola García-Calvo, forskare vid Real Instituto Elcano.