På fredagen hålls toppmötet EU-MED9 där nio Medelhavsländer ska nå ett avtal om den gröna korridoren med vätgasledning genom Europa där spansk vätgas ska hjälpa Europas energikris. Toppmötet hålls på de tre platserna EUIPO, Ciudad de la Luz och Casa Mediterráneo i Alicante.
Myndigheterna uppger att det blir trafikproblem i Alicante under fredagen med anledning av Sydeuropatoppmötet då flera vägar är avstängda.
Portugal, Frankrike, Italien, Grekland, Malta, Cypern, Slovenien, Kroatien och värdnationen Spanien medverkar vid EU-MED9. Vi mötet ska flera ämnen upp på agendan som beskattning, det nuvarande ekonomiska ramverket, migrationskrisen och energipolitik med fokus på förnybar energi.
Mötet var egentligen planerat till den 30 september men fick skjutas upp när Spaniens regeringschef Pedro Sánchez testades positivt för covid-19. De två senaste mötena har ägt rum i Frankrike (2020) och i Grekland (2021).
En vätgasledning mellan Spanien och Frankrike är ett av ämnena som ska diskuteras vid mötet som inleds klockan 11 på fredagen Pedro Sánchez tillsammans med Frankrikes Emmanuel Macron och Portugals premiärminister Antonio Costa deltar tillsammans med EU-kommissionens ordförande Ursula vor der Leyen.
Spanien, Frankrike och Portugal förväntas nå en pakt om en korridor för grön energi då anläggningar för vind- och solenergi på Iberiska halvön i framtiden ska förse norra Europa med miljövänlig vätgas. Gasledningen BarMAR i havet mellan Barcelona och Marseille ska stå klar 2030.
Det förväntas att avtalet ska undertecknas i Alicante kan presenteras för EU-kommissionen före den 15 december för att få finansiering.
La IX Cumbre #MED9 reúne hoy en Alicante a líderes políticos del sur de Europa.
👉🏼El presidente @sanchezcastejon y el resto de mandatarios abordarán asuntos como la autonomía energética o la situación económica en la #UE. pic.twitter.com/GnJMa3lgPi
— La Moncloa (@desdelamoncloa) December 9, 2022