Under tisdagskvällen blev det klart att Jens Cajuste spelar för blåvita Málaga. Svensken är på lån med möjlighet för köp. Svensken blev registrerad som La Liga-spelare klockan 22.59 på tisdagen klubben gick ut med nyheten klockan23.09.
CΛJUSTΞ pic.twitter.com/3OHsnV2uQ8
— Málaga CF (@MalagaCF) September 1, 2026
Tillsammans med sju andra spelare är svensken ny i Málaga CF efter att transferfönstret stängt.
De flesta är från spanska klubbar förutom Adam Aznou och Jean Cajuste. Aznou som är född i Barcelona är en marockansk landslagsspelare som senaste tiden har spelat i Everton.
Cajuste som inledde sin seniorkarriär i Örgryte har spelat i danska ligan för Midtjylland, Stade de Reims i franska ligan och senare för Napoli. De två senaste säsongerna har svensken lånats ut till Ipswich Town.
Med Cajuste hoppas klubben kunna höja ribban. Han är utlånad till slutet av säsongen med en köpoption och är den första utländska värvningen utan tidigare erfarenhet i den spanska ligan under den nuvarande sportledningen.
Lokaltidningarna Diario Sur och La Opinión de Málaga tror mycket på svensken.
Med sina 1,88 meter är Cajustes fysik en av hans främsta egenskaper även om hans spel inte är begränsat till styrka. Han är en mittfältare som kan täcka mycket mark, pressa och täcka upp bakåt.
Hans snabbhet gör att han kan täcka olika områden på planen och delta i både att vinna tillbaka bollinnehav och bygga upp anfall.
Förra säsongen i Ipswich spelade han i 31 matcher varav 14 från start och gjorde ett mål och bidrog med tre assist.