Statskuppförsöket 1981: Antonio Tejero ”har avlidit” för att sedan leva

av | okt 28, 2025 | Inrikes, Nyheter

Överstelöjtnant Antonio Tejero, känd från statskuppförsöket 1981 lever. I förra veckan rapporterade flera medier att 93-åringen hade avlidit på ett sjukhus i Valencia. Något som inte var sant.

Efter att blivit frisläppt 1996 levde Tejero under flera år i Torre del Mar på östra Solkusten.

Det var El Mundo som först publicerade den felaktiga uppgiften om Antonio Tejeros död. Sedan gick det snabbt och snart fanns ”nyheten” i så så gott som samtliga medier.

De anhöriga publicerade en kommuniké där man dementerade uppgiften. Och uppmanade medier att genast rätta den felaktiga nyheten.

Tejero vårdades vid ett sjukhus i Valencia och läget bedömdes som kritiskt. Men han var inte död.

Nu har i stället Antonio Tejero piggnat till. I fredags blev han utskriven bara något dygn efter ”nyheten” om hans död. Han är på ett hem för äldre med närhet till anhöriga.

Antonio Tejero fortsätter att dyka upp i nyhetsflödet vid 93 års ålder. Medan vissa pekar ut honom som ansvarig bakom kuppförsöket är det andra experter som menar att han utnyttjades av andra. 

23 februari 1981

”¡Quieto todo el mundo!”, världen – var stilla! ”¡Todos al suelo!”, Alla ner på golvet. Klockan står på exakt 18.23 måndagen den 23 februari 1981. Överstelöjtnant Antonio Tejero Molina har precis avlossat två skott i kongressen.

Spanien stod för ett ögonblick stilla. Kongressen skulle precis till att rösta, det gällde om Leopoldo Calco-Sotelo skulle godkännas som ny regeringschef av de folkvalda kongressledamöterna. Hela händelsen direktsändes i radio och tv.

När överstelöjtnant Antonio Tejero Molina rusar in i den spanska parlamentsbyggnaden Congreso de los Diputados i Madrid med dragit vapen och skjuter två skott betyder det att händelsen följs av miljontals spanjorers ögon och öron.

Tillsammans med pansargeneralen i Valencia, Jaime Milans del Bosch y Ussía och general Alfonso Armada Comyn skulle militär ordning återinföras i Spanien. Vid tidpunkten för militärkuppen avlöpte storstrejker och våldsamma upplopp varandra. Våldet hade ökat i samhället liksom arbetslöshet och kriminalitet.

Över på 18 timmar

Kuppförsöket den 23 februari 1981 misslyckades. Det var över på 18 timmar efter att den dåvarande kungen Don Juan Carlos I klädd i militäruniform i direktsänd tv hållit ett tal till nationen strax efter klockan 1 på natten mot den 24 februari.

Utan militärt eller politiskt stöd kapitulerade Tejero. Efter klockan 12 den 24 februari lämnade Antonio Tejero och de övriga kuppmakarna kongressen och släppte ledamöterna.

Tejeros framträdanden i det offentliga livet har varit få. Senast den 24 oktober 2019 när han besökte kyrkogården Mingorrubio i El Pardo där Francisco Franco kvarlever placerades efter att ha flyttats från Valle de los Caídos. Han möttes av Francosympatisörer med rop som ”Länge leve Tejero”, ”Länge leve Spanien” och ”Tack för allt, Antonio”.

Antonio Tejero föddes den 30 april 1932 i Alhaurín el Grande (Málaga). Tejero började arbeta inom Guardia Civil 1951. Efter statskuppförsöket som benämns 23-F i Spanien dömdes han till 30 års fängelse. Från september 1993 fram till frigivandet 2 december 1996 tillbringade han endast nätterna i fängelse.

Artikelarkiv: Antonio Tejero

Ola Josefsson

Ola Josefsson

Bevakar Solkusten och Spanien sedan 1994.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf