Spendera skatteåterbäringen i Marbella: Sommarrean har startat på La Cañada

Har årets skatteåterbäring landat på kontot? Om du befinner dig på Costa del Sol finns det perfekta stället att sätta sprätt på pengarna. Den efterlängtade sommarrean (las rebajas de verano) har officiellt rullat igång på La Cañada Shopping i Marbella – regionens ledande modemecka.

Johan Pettersson
Publicerad 25 June, 2026

Sommaren innebär högsäsong och full rullning längs solkusten. Men förutom sol och bad är den spanska sommarrean ett av de absolut största dragplåstren för både shoppingsugna turister och svenskar som bor permanent i området. [1]

La Cañada Shopping i Marbella har positionerat sig som Andalusiens främsta handelsplats. Hit söker sig årligen miljontals besökare från hela Málaga-provinsen, men även från närliggande regioner som Cádiz och Granada, för att fynda bland kända varumärken. [1]

 

Öppet sju dagar i veckan hela sommaren

För att underlätta för semestrande skandinaver anpassar köpcentret sina öppettider under de mest hektiska månaderna. Från juni till slutet av september håller La Cañada helt öppet sju dagar i veckan – vilket innebär att du kan shoppa även på söndagar och röda helgdagar.

 

Utbudet är enormt och sträcker sig över flera kategorier under ett och samma tak:

  • Internationellt mode och spanska designmärken
  • Senaste tekniken och hemelektronik
  • Sportartiklar, skönhetsprodukter och heminredning
  • Stort restaurangtorg samt moderna biografer

 

Svalka och gratis parkering i högsäsongen

När middagshettan slår till på Costa del Sol fungerar köpcentret dessutom som en svalkande oas tack vare sin effektiva luftkonditionering. Det har blivit en populär samlingsplats där familjer kan spendera timmar med mat, nöjen och shopping. För sportintresserade visas även matcherna från fotbolls-VM direkt på plats i sommar.

En annan stor fördel, särskilt under Marbellas intensiva sommarmånader, är att centret erbjuder helt fri parkering. Att slippa leta dyra parkeringsplatser längs gatorna gör det smidigt att ta bilen direkt till reashoppingen.

Tips om nyheter?