Spanskt segerjubel i Båstad – Badosa tillbaka som vinnare

Foto: Nordea Open

Det har gått två sedan den tidigare världstvåan Paula Badosa vann en titel på WTA-touren.

Vid Nordea Open i den vackra idyllen Båstad blev det äntligen dags att lyfta nästa trofé efter segern mot schweiziskan Simona Waltert med 7–5, 7–5 inför en välfylld centercourt.

Ola Josefsson
Publicerad igår 20:42

Paula Badosa var den stora förhandsfavoriten. Hon infriade förväntningarna med att imponera under hela veckan utan set-förlust.

Badosa vinner finalen i Nordea Open WTA 125 över Simona Waltert med 7-5 och 7-5 i solgasset över centercourten i Båstad efter drygt två timmars spel.

Vändningen

Badosa fick inte spelet att stämma i inledningen på första set. Hon låg under med 2-4. Sedan kom vändningen och spanjorskan spelade hem första set, 7-5.

I andra set höll spelarna sina servegame fram till 5-5 innan Badosa lyckades göra ett break och vinna finalen.

Hon vann de viktiga poängen, visade prov på ett stabilt grundspel, stor variation och ett lugn i de avgörande lägena.

Beröm till Båstad

– Jag är superlycklig. Jag har verkligen njutit av veckan här i Båstad, och dessutom få ta hem titeln.

Paula Badosa spred beröm över turneringen.

– Fansen och platsen är fantastiska. Det är första gången jag är här, men det känns som att man är i en familj. Jag förstår varför det är en av favoritturneringarna. Tack för stödet. Jag ser fram emot att komma tillbaka nästa år.

Ryggproblem

Paula Badosa har haft en tuff tid bakom sig med ryggproblem som har gjort sig påminda.

– Jag hoppas kunna vara tillbaka i toppen snart.

Hon ligger på plats 141 på WTA-rankingen. Med segern i Båstad ska Badosa tillbaka bland de 100 bästa. I augusti 2024 vann hon Washington Open

På söndagen inleds kvalet till herrturneringen av Nordea Open. Huvudtävlingen startar på måndag.

Tips om nyheter?