Spanien skickar hem Nordkoreas ambassadör

av | sep 19, 2017 | Nyheter

Spanien har beslutat sig för att markera mot Nordkorea och skickar därför hem ambassadör Kim Hyok-chol som får lämna Madrid. Spaniens regeringschef Mariano Rajoy säger att det är ”nödvändigt att ta detta steg eftersom deras kärnvapenprogram utgör ett allvarligt hot mot fred och internationell säkerhet” skriver Diario SUR på tisdagen.

Ambassadören har stämplats som en ”persona non grata” och ska lämna Spanien innan månadens slut meddelar Spaniens utrikesminister Alfonso Dastis.

Spanien har vi flera tillfällen överlämnat protester till Nordkoreas ambassad i Madrid och menar att Kim Jong-Un och hans regim strider mot de beslut som fattats i FN:s säkerhetsråd. Ytterligare tester med kärnvapen och ballistiska missiler skulle få konsekvenser och i fredags togs beslutet om att utvisa ambassadören efter att en ny missil flög över den japanska ön Hokkaido.

Dastis, som är i New York för att delta i FN: s generalförsamling sade att beslutet fattades efter ”upprepade varningar till ambassadören och de nordkoreanska myndigheterna”.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson