Solkusten slog turistrekord 2015

Redaktionen SvM
Publicerad 10 January, 2016

2015 är det bästa året hittills för den spanska Solkusten och turistnäringen som ifjol omsatte 11.500 miljoner euro. Det berättade Elías Bendodo, president vid Turismo Costa del Sol, vid en presskonferens på måndagen.

Att omsättningen ökade under 2015 beror mycket på att antalet företag inom turistnäringen ökade med 800 till 13.000. Samtidigt ökade både antalet resenärer och övernattningar på Solkusten med 4,5 procent respektive 3,7 procent.

När turistnäringen ökar innebär det fler arbetstillfällen sa Bendodo som konstaterade att antalet arbetstillfällen inom turistsektorn ökade med 6,4 procent.

”Turistsektorn sysselsätter i genomsnitt 143.000 personer” sa Elías Bendodo.

Sedan 2008 när den ekonomiska krisen var ett faktum har sysselsättningen inom turistnäringen ökat med 20 procent. Det är en viktig siffra när det primära målet är att minska arbetslösheten.

Provinsen hade 10,6 miljoner turister varav 4,2 miljoner övernattade på hotell vilket var en ökning med 4,3 procent jämfört med året innan.

Tips om nyheter?

Kontakta Redaktionen info@svenskamagasinet.nu