Tekniker från den speciella enheten för bekämpning av skogsbränder (Infoca) tror att den stora skogsbranden mellan Marbella och Ojén i söndags var anlagd. Det är ett par faktorer som talar för det. Brandteknikerna lokaliserade snabbt platsen där branden startade – området Cerro Torrón i Marbella. De fann inga tecken på någon något elektriskt eller annat haveri skulle ha varit orsaken, och inte heller att branden skulle ha startat av försummelse. Den andra faktorn som man tar hänsyn till är att en liknande brand inträffade i området Sierra Parda 2001. De drabbade familjerna som tvingades utrymma sina bostäder under branden riktar samtidigt kritik mot brandförsvaret för att ha dröjt oacceptabelt länge med att komma igång med släckningsarbetet.
Skogsbranden i Marbella var troligen anlagd
Redaktionen SvM
Publicerad
13 June, 2005
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Sommarläsning
Naturen lockar – inlandsturism en växande trend
Fastighetsbranschen utnyttjas för penningtvätt
Spanien slår alla rekord – men är 100 miljoner turister möjligt?
Nu har Fuente de Piedra satt flamingon på kartan
Historien om Spaniens olika huvudstäder
Världen
Spanien vill bygga stridsflygplan ihop med Saab
Turisterna är borta – spanska hotell slår igen på Kuba
Spanien välkomnar 100 000 ryska turister – nu protesterar flera EU-länder
Striden om dina flygrättigheter: Nya EU-regler och gratis handbagage
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu