Skidorten Sierra Nevada slår igen för vintersäsongen nu på söndag om det inte kommer mer snö under de återstående dagarna. Det meddelade man från det ansvariga bolagets sida i dag. Det blir i så fall en vecka tidigare än vad som var beräknat. Och det är snöbristen som gör att man väljer att inte köra liftar och annat i ytterligare en vecka. I nuläget är 13 liftar öppna och det finns 31 kilometer backar med tillräckliga mängder snö. Det skulle gå att hålla vissa delar öppna i en vecka till, säger man, men beslutet har tagits eftersom man vill upprätthålla en hög kvalitet på den skidåkning man erbjuder. Väderprognosen talar inte om någon ytterligare nederbörd de närmaste dagarna, varför det troligast är att söndagen blir säsongens sista skiddag på Sierra Nevada.
Skidsäsongen avslutas på söndag
Redaktionen SvM
Publicerad
12 April, 2005
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Sommarläsning
Naturen lockar – inlandsturism en växande trend
Fastighetsbranschen utnyttjas för penningtvätt
Spanien slår alla rekord – men är 100 miljoner turister möjligt?
Nu har Fuente de Piedra satt flamingon på kartan
Historien om Spaniens olika huvudstäder
Världen
Turisterna är borta – spanska hotell slår igen på Kuba
Spanien välkomnar 100 000 ryska turister – nu protesterar flera EU-länder
Striden om dina flygrättigheter: Nya EU-regler och gratis handbagage
Drönarinsamlingen: Det finns ett stort engagemang
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu