Barajas flygplats i Madrid sägs ha problem med löss, vägglöss och fästingar.
Uppgifterna har spridits på flera håll men det är i dagsläget inte bekräftat.
Flera spanska medier uppger att ett flertal incheckningsdiskar i Terminal 4 i Madrids flygplats tvingades stänga ner på grund av en ‘pest av löss, vägglöss och möjligen fästingar’. Skadedjursbekämpare ska ha kallats in och vissa källor påstår att problemet kvarstår. Myndigheterna har dock inte kommenterat situationen offentligt.
Det påstås att personal från South Europe Ground Services börjat arbetsvägra efter att ha blivit bitna och att flera tjänster därefter pausades tills dess att ett säkert arbetsklimat kunde säkerställas.
Detta har dock inte bekräftats av Aena, företaget som ansvarar för driften av landets flygplatser. Informationen tros komma från fackföreningen ASAE som har varnat om dålig hygien. Men även i fallet med ASAE har inget officiellt uttalande kommit.
Något som däremot är bekräftat och befaras hänga ihop med de påstådda skadedjuren är TV-kanalen RTVEs rapportering om att omkring 500 hemlösa personer nu lever i Barajas. Många av dem sover i bagageutrymmen och nära incheckningsdiskarna. Aena har dock inte kommenterat detta heller.











