De flesta spanjorer litar på vetenskapen och sjukvården.
Samtidigt är fler än 30 procent övertygade att utomjordingar har besökt vår planet medan nästan var femte inte tror att människan har satt sin fot på månen.
Närmare en av tre spanjorer tror att utomjordingar har besökt vår planet någon gång och att stjärnorna påverkar våra vardagliga liv. Ungefär en av fyra tror på spöken och att det går att kommunicera med andevärlden. Dessutom tror 17 procent att människan aldrig har landat på månen.
Samtidigt har en klar majoritet tillit till vaccin, en tro på att global uppvärmning skapas av människan och de skulle välja att besöka sjukvården istället för att leta efter alternativ medicin om de skulle bli allvarligt sjuka.
Dessa är några av de viktigaste upptäckterna i BBVA Foundations studie över spanjorernas inställning till vetenskap och alternativa övertygelser.
2 013 personer deltog i undersökningen och besvarade frågor. De allra flesta av dem tror att vetenskapen ger den mest objektiva och tillförlitliga kunskapen och därmed är det som ger bäst verktyg för att skilja på vad som är sant och vad som är falskt. Ungefär två tredjedelar av dem tror att de viktigaste fenomenen i världen kan förklaras genom forskning eller att de kommer att få ett vetenskapligt svar i framtiden. 80 procent litar på forskare, läkare och experter inom teknologi istället för astrologer, homeopater och präster.
Dessa övertygelser skulle dessutom föras över till praktiken. 99 procent uppger att de skulle uppsöka ett sjukhus eller en vårdcentral om de blev sjuka medan 81 procent har “stort eller ganska stort” förtroende för vaccin.
När det gäller global uppvärmning tror 67 procent att den främst orsakas av mänsklig aktivitet. Av de resterande deltagarna tror 18 procent att den framförallt orsakas av naturliga fenomen medan 15 menar att det är en kombination.
För att förklara människans uppkomst och ursprung tror 70 procent på evolutionsteorin medan 30 tror att universum skapades av Gud eller en annan typ av överlägsen andlig varelse.
Konspirationer
I studien kan man urskilja några intressanta motsägelser när det gäller tilltron till vetenskapen som visar sig i tron på konspirationsteorier. En tredjedel av deltagarna är övertygade om att utomjordingar har besökt vår planet någon gång samtidigt som knappt 20 procent avvisar att människan har satt sin fot på månen. Dessutom tror lika många att stjärnorna och deras position påverkar våra vardagliga liv och 24 procent tror att man kan kommunicera med andar eller spöken. 18 procent tror på magi, 14 procent på häxor och häxkonst, 13 procent skulle vända sig till andliga helare om de blev sjuka, sex procent litar på horoskop, fem procent undviker siffran 13 då de menar att den för med sig otur och fyra procent tror att jorden är platt.
Gällande alternativa hälsoåtgärder uppger 31 procent att de någon gång har besökt en homeopat eller någon annan typ av icke-vetenskaplig vård. De flesta av dem säger dock att de gjort det som ett komplement till konventionell medicinsk vård eller för att upprätthålla hälsan snarare än att åtgärda ett problem. Endast ett fåtal säger sig använda det som ett totalt substitut för sjukvården.
34 procent – främst kvinnor i åldrarna 45 till 64 – tycker dock att homeopati borde finansieras av det spanska socialförsäkringssystemet. Kvinnor har också en större tilltro till fördelarna med meditation än vad män har och de tror att yoga är mer effektivt än antidepressiva läkemedel för välmående.
Bland dem som är skeptiska till vetenskapen finns ett antal tydligt definierade faktorer. De är i regel äldre än 65, saknar högre utbildning, är religiösa och har antingen starka högeråsikter eller en vägran att definiera sig själva i ideologiska termer.