Kung Felipe VI och drottning Letizia anlände till Chengdu på måndagen tillsammans med en spansk delegation med ekonomiministern Carlos Cuerpo.
Det är deras första resa till Kina. Även den första av en europeisk monark på sju år.
Resan till kommunistdiktaturen Kina är noggrant planerad av Regeringskansliet La Moncloa. Regeringschefen Pedro Sánchez som har en av Europas mest vänsterstyrda regeringar vill distansera sig från Donald Trump och Bryssel.
Europeiska kommissionens ordförande Ursula Von der Leyen har tidigare klargjort att ett närmande till Kina bör tillsammans med inte individuellt. Hon förespråkar en enad ståndpunkt gentemot Kina.
Sánchez trotsar Bryssel och stakar ut sin egen kurs.
Besöket i Kina beskrivs ha flera nackdelar. Det är ett riskabelt drag med USA och ett som inte tas emot väl i Europa.
Pedro Sánchez har varit i Kina tre gånger de senaste tre åren. Nu agerar kungen och drottningen som galjonsfigurer för en geopolitisk strategi som är av direkt intresse för Sánchez.
Spanien har ett handelsunderskott på cirka 40 miljarder euro med Kina. Den spanska regeringen hoppas på mer balans i handelsrelationen mellan länderna.
Spanien hoppas öka exporten av fläsk-, bil- och läkemedelsindustrin samtidigt som de spanska företagens närvaro ska öka på den asiatiska marknaden.
Förutom den ekonomiska aspekten har resan en tydlig politisk underton. Pedro Sánchez försöker bekräfta sin självständighet från Bryssel och projicera en bild av autonomt ledarskap inom Europeiska unionen.
Det är också en flirt, en gest, till koalitionspartner och vänsterpartier. Samtidigt stärker Sánchez sina band med likasinnade regeringar i Latinamerika som Gustavo Petros i Colombia och Lula da Silvas i Brasilien och även med Venezuela.
Efter att den venezuelanska oppositionsledaren María Corina Machado mottagit Nobels fredspris har det varit tyst från den spanska vänsterregeringen. Sánchez har inte kommit med några gratulationer.
Läs mer: Tyst från regeringen efter att María Corina Machado fick Nobels fredspris
Bakom den diplomatiska offensiv i Kina står brödraskapet Hermandad Pro China som är ett nätverk av stiftelser, föreningar och tankesmedjor med historiska band till socialistiska regeringar som går tillbaka till José Luis Rodríguez Zapateros era.
Just nu upplever Spanien en av sina mest positiva perioder i diplomatiska förbindelser med högt uppsatta tjänstemän inom det kinesiska kommunistpartiet.
Samtidigt som de regelbundna besöken i Kina riskerar att skada Spaniens inflytande och image på den globala scenen.


















