Att bli bestulen eller rånad på sin semester är det givetvis ingen som vill råka ut för, men hur är då den risken i Spanien gentemot i Sverige.

Det finns tillgänglig statistik över kriminaliteten för alla större städer och för nästan alla länder och vi skall försöka bena ut begreppen lite. Vi använder då statistik från numbeo.com och worldpopulationreview.com (2022 års halvårsindex).

Om vi börjar med ländernas brottslighet i stort så är Venezuela det land som är klart riskablast att åka till, det får ohotat placeringen 1 på listan. Det säkraste landet är Quatar det hamnar på plats 137 av 137 registrerade länder.

Men hur är det då med Spanien och Sverige? Sverige hamnar på plats 54 strax efter Irak men precis före Nicaragua och USA. Spanien är ett med sin plats nummer 103 ett betydligt säkrare land att resa till, det är till och med säkrare än Norge som belägger plats 99.

Annons

Tar vi en snabb titt på de rankade 9 städerna i Spanien, så rankas de i kriminalitet så här, med världsplaceringen inom parentes (lägre siffra är värre):

  1. Bilbao (125)
  2. Barcelona (173)
  3. Palma de Mallorca (346)
  4. Sevilla (350)
  5. Madrid (367)
  6. Alicante (378)
  7. Valencia (382)
  8. Málaga (388)
  9. San Sebastian (451)

Men faktum är att Spaniens ”värsta” stad Bilbao som har världsrankning 125 är säkrare än Sveriges ”värsta” stad Malmö, som rankas som nummer 101 i värden. Siffrorna visar också att t. ex. Madrid, Alicante eller Málaga är säkrare alternativ än alla nedan uppräknade svenska städer.

Sveriges rankade städer:

  1. Malmö (121)
  2. Göteborg (191)
  3. Stockholm (216)
  4. Uppsala (266)
  5. Lund (328)

Världsrankning, städer (2022, halvårsindex):

RankStäderBrotts
index
Säkerhets
index
1Caracas, Venezuela

83.98

16.02

2Pretoria, South Africa

81.98

18.02

3Celaya, Mexico

81.80

18.20

4San Pedro Sula, Honduras

80.87

19.13

5Port Moresby, Papua New Guinea

80.71

19.29

6Durban, South Africa

80.60

19.40

7Johannesburg, South Africa

80.55

19.45

8Kabul, Afghanistan

79.39

20.61

9Rio de Janeiro, Brazil

77.93

22.07

10Natal, Brazil

77.69

22.31

11Fortaleza, Brazil

77.36

22.64

12Port Elizabeth, South Africa

76.44

23.56

13Recife, Brazil

76.42

23.58

14Port of Spain, Trinidad And Tobago

76.21

23.79

15Baltimore, MD, United States

75.75

24.25

16Salvador, Brazil

75.69

24.31

17Rosario, Argentina

75.11

24.89

18Memphis, TN, United States

74.76

25.24

19Detroit, MI, United States

74.63

25.37

20Rockhampton, Australia

73.51

26.49

21Cape Town, South Africa

73.13

26.87

22Porto Alegre, Brazil

72.92

27.08

23Tijuana, Mexico

71.87

28.13

24Kingston, Jamaica

71.44

28.56

25Bloemfontein, South Africa

71.32

28.68

26Bradford, United Kingdom

71.24

28.76

27Albuquerque, NM, United States

70.93

29.07

28Lima, Peru

70.70

29.30

29Guayaquil, Ecuador

70.59

29.41

30Sao Paulo, Brazil

70.49

29.51

31Saint Louis, MO, United States

70.46

29.54

32San Salvador, El Salvador

69.79

30.21

33Cali, Colombia

69.50

30.50

34Mexico City, Mexico

68.86

31.14

35Windhoek, Namibia

68.64

31.36

36San Juan, Puerto Rico

68.55

31.45

37Santo Domingo, Dominican Republic

68.37

31.63

38Coventry, United Kingdom

68.35

31.65

39Damascus, Syria

67.94

32.06

40Luanda, Angola

67.45

32.55

41New Orleans, LA, United States

67.05

32.95

42Milwaukee, WI, United States

66.78

33.22

43Campinas, Brazil

66.74

33.26

44Oakland, CA, United States

66.54

33.46

45Lagos, Nigeria

66.22

33.78

46Chicago, IL, United States

66.10

33.90

47Nantes, France

65.70

34.30

48Bogota, Colombia

65.42

34.58

49Manila, Philippines

64.72

35.28

50Surrey, Canada

64.58

35.42

51Cleveland, OH, United States

64.39

35.61

52Houston, TX, United States

64.32

35.68

53Almaty, Kazakhstan

64.17

35.83

54Male, Maldives

63.89

36.11

55Lethbridge, AB, Canada

63.89

36.11

56Dhaka, Bangladesh

63.66

36.34

57Philadelphia, PA, United States

63.65

36.35

58Belo Horizonte, Brazil

63.54

36.46

59Catania, Italy

63.51

36.49

60Kuala Lumpur, Malaysia

63.40

36.60

61Buenos Aires, Argentina

63.33

36.67

62Klang, Malaysia

62.84

37.16

63Atlanta, GA, United States

62.77

37.23

64Birmingham, United Kingdom

62.68

37.32

65Guatemala City, Guatemala

62.65

37.35

66Marseille, France

62.51

37.49

67Tripoli, Libya

62.29

37.71

68Anchorage, AK, United States

62.27

37.73

69Curitiba, Brazil

62.19

37.81

70Guadalajara, Mexico

61.99

38.01

71Red Deer, Canada

61.75

38.25

72Kelowna, Canada

61.56

38.44

73Quezon City, Philippines

60.99

39.01

74Quito, Ecuador

60.92

39.08

75Puebla, Mexico

60.58

39.42

76Cairns, Australia

60.57

39.43

77Cordoba, Argentina

60.38

39.62

78Harare, Zimbabwe

60.35

39.65

79Craiova, Romania

60.20

39.80

80San Francisco, CA, United States

60.10

39.90

81Sudbury, Canada

60.10

39.90

82Naples, Italy

59.96

40.04

83Dar es Salaam, Tanzania

59.90

40.10

84Ghaziabad, India

59.83

40.17

85Sault Ste. Marie, Canada

59.81

40.19

86Santiago, Chile

59.80

40.20

87Brasilia, Brazil

59.46

40.54

88Nice, France

59.43

40.57

89Washington, DC, United States

59.43

40.57

90Delhi, India

59.15

40.85

91Baghdad, Iraq

59.13

40.87

92Nairobi, Kenya

59.03

40.97

93Winnipeg, Canada

58.93

41.07

94Minsk, Belarus

58.72

41.28

95Darwin, Australia

58.47

41.53

96Indianapolis, IN, United States

57.66

42.34

97Kansas City, MO, United States

57.41

42.59

98Liege, Belgium

57.38

42.62

99Noida, India

57.12

42.88

100Jacksonville, FL, United States

56.82

43.18

101Malmo, Sweden

56.59

43.41

102Athens, Greece

56.42

43.58

103Louisville, KY, United States

56.06

43.94

104Paris, France

56.02

43.98

105Manchester, United Kingdom

55.81

44.19

106Geelong, Australia

55.76

44.24

107Tehran, Iran

55.72

44.28

108Gaborone, Botswana

55.67

44.33

109Casablanca, Morocco

55.39

44.61

110San Jose, Costa Rica

55.38

44.62

111Ulaanbaatar, Mongolia

55.34

44.66

112Cancun, Mexico

55.18

44.82

113Montpellier, France

55.16

44.84

114Minneapolis, MN, United States

55.10

44.90

115Gurgaon, India

55.09

44.91

116Oshawa, Canada

55.08

44.92

117Spokane, WA, United States

55.06

44.94

118Ballarat, Australia

55.05

44.95

119Brampton, Canada

54.98

45.02

120Las Vegas, NV, United States

54.89

45.11

121Montevideo, Uruguay

54.81

45.19

122Bangalore, India

54.81

45.19

123Thessaloniki, Greece

54.80

45.20

124Hamilton, Canada

54.53

45.47

125Bilbao, Spain

54.42

45.58

126Lille, France

54.33

45.67

127Grenoble, France

54.20

45.80

128Karachi, Pakistan

54.10

45.90

129Johor Bahru, Malaysia

54.07

45.93

130Algiers, Algeria

53.88

46.12

131Ho Chi Minh City, Vietnam

53.61

46.39

132London, Canada

53.59

46.41

133Phnom Penh, Cambodia

53.56

46.44

134Jakarta, Indonesia

53.30

46.70

135London, United Kingdom

53.29

46.71

136Toowoomba, Australia

53.17

46.83

137Odessa (Odesa), Ukraine

53.17

46.83

138Medellin, Colombia

53.12

46.88

139Rome, Italy

53.11

46.89

140Rennes, France

53.00

47.00

141Petaling Jaya, Malaysia

52.99

47.01

142Amadora, Portugal

52.98

47.02

143Drogheda, Ireland

52.96

47.04

144Portland, OR, United States

52.85

47.15

145Regina, Canada

52.82

47.18

146Kamloops, Canada

52.63

47.37

147Brussels, Belgium

52.41

47.59

148Dnipro, Ukraine

52.31

47.69

149Rostov-na-donu, Russia

52.30

47.70

150Miami, FL, United States

52.28

47.72

151Phoenix, AZ, United States

52.23

47.77

152Bari, Italy

52.15

47.85

153Dublin, Ireland

51.91

48.09

154Cebu, Philippines

51.88

48.12

155Wollongong, Australia

51.73

48.27

156Florianopolis, Brazil

51.49

48.51

157Orlando, FL, United States

51.41

48.59

158Ufa, Russia

51.40

48.60

159San Miguel de Allende, Mexico

51.35

48.65

160Seattle, WA, United States

51.35

48.65

161Lyon, France

51.29

48.71

162Turin, Italy

51.28

48.72

163Nottingham, United Kingdom

51.16

48.84

164Los Angeles, CA, United States

50.82

49.18

165Dallas, TX, United States

50.64

49.36

166Tucson, AZ, United States

50.29

49.71

167Cairo, Egypt

49.68

50.32

168Playa del Carmen, Mexico

49.45

50.55

169Constanta, Romania

49.32

50.68

170Asuncion, Paraguay

49.29

50.71

171Nanaimo, BC, Canada

49.23

50.77

172Toulouse, France

48.92

51.08

173Barcelona, Spain

48.87

51.13

174Mysore, India

48.85

51.15

175Saskatoon, Canada

48.81

51.19

176Kharkiv, Ukraine

48.65

51.35

177Liverpool, United Kingdom

48.63

51.37

178Indore, India

48.61

51.39

179Sacramento, CA, United States

48.60

51.40

180Rawalpindi, Pakistan

48.57

51.43

181Lucknow (Lakhnau), India

48.41

51.59

182Bordeaux, France

48.39

51.61

183Cincinnati, OH, United States

48.37

51.63

184Bali, Indonesia

48.36

51.64

185San Antonio, TX, United States

48.24

51.76

186New York, NY, United States

48.13

51.87

187Richmond, VA, United States

47.77

52.23

188Istanbul, Turkey

47.62

52.38

189Tampa, FL, United States

47.55

52.45

190St.Catharines, Canada

47.42

52.58

191Gothenburg, Sweden

47.34

52.66

192Monterrey, Mexico

47.20

52.80

193Podgorica, Montenegro

47.20

52.80

194Panama City, Panama

47.16

52.84

195Addis Ababa, Ethiopia

47.15

52.85

196Tunis, Tunisia

47.14

52.86

197Yekaterinburg, Russia

47.13

52.87

198St. John’s, Newfoundland and Labrador, Canada

46.99

53.01

199Novosibirsk, Russia

46.92

53.08

200Accra, Ghana

46.88

53.12

201Milan, Italy

46.84

53.16

202Nashville, TN, United States

46.84

53.16

203Omaha, NE, United States

46.76

53.24

204Skopje, North Macedonia

46.76

53.24

205Auckland, New Zealand

46.75

53.25

206Kolkata, India

46.68

53.32

207Beirut, Lebanon

46.67

53.33

208Bologna, Italy

46.62

53.38

209Newcastle, Australia

46.60

53.40

210Palermo, Italy

46.59

53.41

211Hamilton, New Zealand

46.57

53.43

212Pattaya, Thailand

46.45

53.55

213Buffalo, NY, United States

46.45

53.55

214Honolulu, HI, United States

46.24

53.76

215Gold Coast, Australia

46.19

53.81

216Stockholm, Sweden

45.97

54.03

217Glasgow, United Kingdom

45.93

54.07

218San Jose, CA, United States

45.90

54.10

219Charlotte, NC, United States

45.77

54.23

220Vitoria, Brazil

45.72

54.28

221Kiev (Kyiv), Ukraine

45.69

54.31

222Kuching, Malaysia

45.45

54.55

223Mumbai, India

45.28

54.72

224Sarajevo, Bosnia And Herzegovina

45.21

54.79

225Moncton, Canada

45.04

54.96

226Belfast, United Kingdom

44.90

55.10

227Denver, CO, United States

44.87

55.13

228Chisinau, Moldova

44.74

55.26

229Edmonton, Canada

44.56

55.44

230Tirana, Albania

44.50

55.50

231Melbourne, Australia

44.39

55.61

232Frankfurt, Germany

44.12

55.88

233Kristiansand, Norway

44.06

55.94

234Columbus, OH, United States

43.98

56.02

235Hyderabad, India

43.87

56.13

236Sheffield, United Kingdom

43.86

56.14

237Chandigarh, India

43.46

56.54

238Leeds, United Kingdom

43.34

56.66

239Windsor, Canada

43.25

56.75

240Mississauga, Canada

43.06

56.94

241Vaughan, Canada

42.70

57.30

242Cologne, Germany

42.65

57.35

243Hamburg, Germany

42.56

57.44

244Genoa, Italy

42.51

57.49

245Berlin, Germany

42.24

57.76

246Sofia, Bulgaria

42.13

57.87

247Lodz, Poland

42.09

57.91

248Bristol, United Kingdom

41.81

58.19

249Perth, Australia

41.61

58.39

250Pune, India

41.56

58.44

251Bremen, Germany

41.52

58.48

252Toronto, Canada

41.52

58.48

253Novi Sad, Serbia

41.41

58.59

254Iloilo, Philippines

41.38

58.62

255Cuenca, Ecuador

41.36

58.64

256Hanover, Germany

41.29

58.71

257Katowice, Poland

41.26

58.74

258Kochi, India

41.21

58.79

259Colombo, Sri Lanka

41.19

58.81

260Halifax, Canada

41.16

58.84

261Christchurch, New Zealand

41.15

58.85

262Bangkok, Thailand

40.98

59.02

263Kitchener, Canada

40.97

59.03

264Leipzig, Germany

40.86

59.14

265Brooklyn, NY, United States

40.78

59.22

266Uppsala, Sweden

40.56

59.44

267Chennai, India

40.45

59.55

268Bonn, Germany

40.43

59.57

269Limerick, Ireland

40.28

59.72

270Alexandria, Egypt

40.24

59.76

271Florence, Italy

40.23

59.77

272Thiruvananthapuram, India

39.54

60.46

273Coimbatore, India

39.53

60.47

274Saint Petersburg, Russia

39.51

60.49

275Ankara, Turkey

39.41

60.59

276Boston, MA, United States

39.25

60.75

277Newcastle upon Tyne, United Kingdom

39.15

60.85

278Riverside, CA, United States

38.97

61.03

279Lviv, Ukraine

38.89

61.11

280Amman, Jordan

38.82

61.18

281Makati, Philippines

38.39

61.61

282Vancouver, Canada

38.25

61.75

283Pittsburgh, PA, United States

38.19

61.81

284Hanoi, Vietnam

38.12

61.88

285Karlsruhe, Germany

38.09

61.91

286Victoria, Canada

38.05

61.95

287Belgrade, Serbia

38.01

61.99

288Strasbourg, France

37.93

62.07

289Riga, Latvia

37.91

62.09

290Visakhapatnam, India

37.80

62.20

291Kaunas, Lithuania

37.58

62.42

292Antwerp, Belgium

37.56

62.44

293Cardiff, United Kingdom

37.51

62.49

294Kathmandu, Nepal

37.25

62.75

295Moscow, Russia

37.25

62.75

296Austin, TX, United States

37.25

62.75

297Baguio, Philippines

37.17

62.83

298San Diego, CA, United States

37.15

62.85

299Varna, Bulgaria

37.13

62.87

300Calgary, Canada

36.82

63.18

301Nagpur, India

36.77

63.23

302Queretaro, Mexico

36.74

63.26

303Oulu, Finland

36.51

63.49

304Brighton, United Kingdom

36.49

63.51

305Klaipeda, Lithuania

36.46

63.54

306Guangzhou, China

36.41

63.59

307Cagliari, Italy

36.37

63.63

308Jerusalem, Israel

36.24

63.76

309Rabat, Morocco

36.17

63.83

310Rotterdam, Netherlands

36.16

63.84

311Cork, Ireland

36.03

63.97

312Lahore, Pakistan

35.77

64.23

313Boise, ID, United States

35.66

64.34

314Penang, Malaysia

35.59

64.41

315Surat, India

35.55

64.45

316Jaipur, India

35.52

64.48

317Porto, Portugal

35.35

64.65

318Budapest, Hungary

35.06

64.94

319Brisbane, Australia

35.05

64.95

320Banja Luka, Bosnia And Herzegovina

34.77

65.23

321Raleigh, NC, United States

34.60

65.40

322Puerto Vallarta, Mexico

34.43

65.57

323Navi Mumbai, India

34.33

65.67

324Kingston, Canada

34.17

65.83

325Dusseldorf, Germany

34.06

65.94

326Oslo, Norway

34.06

65.94

327Madison, WI, United States

33.98

66.02

328Lund, Sweden

33.96

66.04

329Tashkent, Uzbekistan

33.86

66.14

330Sydney, Australia

33.81

66.19

331Aguascalientes, Mexico

33.74

66.26

332Aberdeen, United Kingdom

33.68

66.32

333Iasi, Romania

33.67

66.33

334Split, Croatia

33.62

66.38

335Nuremberg, Germany

33.48

66.52

336Shanghai, China

33.41

66.59

337Guelph, Canada

33.17

66.83

338Astana (Nur-Sultan), Kazakhstan

33.13

66.87

339Salt Lake City, UT, United States

33.11

66.89

340Amsterdam, Netherlands

33.06

66.94

341Vadodara, India

32.92

67.08

342El Paso, TX, United States

32.72

67.28

343Beijing, China

32.44

67.56

344Ahmedabad, India

32.40

67.60

345Osaka, Japan

32.35

67.65

346Palma de Mallorca, Spain

32.28

67.72

347Hobart, Australia

32.18

67.82

348Limassol, Cyprus

32.05

67.95

349Shenzhen, China

31.86

68.14

350Seville (Sevilla), Spain

31.59

68.41

351Freiburg im Breisgau, Germany

31.57

68.43

352Gdansk, Poland

31.41

68.59

353Havana, Cuba

31.20

68.80

354Montreal, Canada

30.99

69.01

355Izmir, Turkey

30.94

69.06

356Wroclaw, Poland

30.87

69.13

357Stuttgart, Germany

30.71

69.29

358Dresden, Germany

30.63

69.37

359Wellington, New Zealand

30.61

69.39

360Poznan, Poland

30.57

69.43

361Kuwait City, Kuwait

30.55

69.45

362Edinburgh, United Kingdom

30.51

69.49

363Baku, Azerbaijan

30.36

69.64

364Ad Dammam, Saudi Arabia

30.29

69.71

365Krakow (Cracow), Poland

30.28

69.72

366Luxembourg, Luxembourg

30.15

69.85

367Madrid, Spain

30.06

69.94

368Burlington, Canada

30.00

70.00

369Adelaide, Australia

29.98

70.02

370Bratislava, Slovakia

29.89

70.11

371Nicosia, Cyprus

29.87

70.13

372Cambridge, United Kingdom

29.61

70.39

373Islamabad, Pakistan

29.52

70.48

374Nizhny Novgorod, Russia

29.23

70.77

375Galway, Ireland

29.19

70.81

376Lisbon, Portugal

29.17

70.83

377Jeddah (Jiddah), Saudi Arabia

28.95

71.05

378Alicante, Spain

28.81

71.19

379Bucharest, Romania

28.25

71.75

380Bursa, Turkey

28.20

71.80

381Davao, Philippines

27.75

72.25

382Valencia, Spain

27.68

72.32

383Graz, Austria

27.38

72.62

384Warsaw, Poland

27.30

72.70

385Ottawa, Canada

27.27

72.73

386Singapore, Singapore

27.22

72.78

387Bergen, Norway

27.20

72.80

388Malaga, Spain

27.05

72.95

389Antalya, Turkey

27.03

72.97

390Haifa, Israel

26.86

73.14

391Vienna, Austria

26.85

73.15

392Utrecht, Netherlands

26.81

73.19

393Copenhagen, Denmark

26.67

73.33

394Tel Aviv-Yafo, Israel

26.62

73.38

395Geneva, Switzerland

26.61

73.39

396Vilnius, Lithuania

26.51

73.49

397Brasov, Romania

26.49

73.51

398Riyadh, Saudi Arabia

26.31

73.69

399Richmond Hill, Canada

26.28

73.72

400Gent, Belgium

26.26

73.74

401Trieste, Italy

26.17

73.83

402Brno, Czech Republic

26.08

73.92

403Oakville, Canada

25.74

74.26

404Aalborg, Denmark

25.54

74.46

405Lausanne, Switzerland

25.53

74.47

406Seoul, South Korea

25.38

74.62

407Tbilisi, Georgia

25.16

74.84

408Markham, Canada

25.15

74.85

409Mangalore, India

25.07

74.93

410Merida, Mexico

24.96

75.04

411Helsinki, Finland

24.92

75.08

412Eindhoven, Netherlands

24.32

75.68

413Kigali, Rwanda

24.16

75.84

414Prague, Czech Republic

24.10

75.90

415Timisoara, Romania

24.06

75.94

416Chiang Mai, Thailand

23.91

76.09

417Tokyo, Japan

23.79

76.21

418Tallinn, Estonia

23.59

76.41

419Rijeka, Croatia

23.43

76.57

420Stavanger, Norway

23.32

76.68

421Reykjavik, Iceland

23.02

76.98

422Amarillo, TX, United States

22.97

77.03

423Coquitlam, Canada

22.51

77.49

424Canberra, Australia

22.31

77.69

425The Hague (Den Haag), Netherlands

22.26

77.74

426Cluj-Napoca, Romania

22.16

77.84

427Tampere, Finland

21.86

78.14

428Yerevan, Armenia

21.66

78.34

429Hong Kong, Hong Kong

21.62

78.38

430Ljubljana, Slovenia

21.48

78.52

431Zagreb, Croatia

21.36

78.64

432Manama, Bahrain

21.06

78.94

433Irvine, CA, United States

20.90

79.10

434Groningen, Netherlands

20.80

79.20

435Tartu, Estonia

20.70

79.30

436Arhus, Denmark

20.60

79.40

437Muscat, Oman

20.54

79.46

438Basel, Switzerland

20.12

79.88

439Oradea, Romania

19.82

80.18

440Lugano, Switzerland

19.48

80.52

441Trondheim, Norway

19.41

80.59

442Eskisehir, Turkey

18.86

81.14

443Munich, Germany

18.66

81.34

444Bern, Switzerland

17.94

82.06

445Zurich, Switzerland

17.26

82.74

446Dubai, United Arab Emirates

16.30

83.70

447Sharjah, United Arab Emirates

15.69

84.31

448Ajman, United Arab Emirates

15.64

84.36

449Quebec City, Canada

15.14

84.86

450Taipei, Taiwan

15.05

84.95

451San Sebastian, Spain

14.86

85.14

452Doha, Qatar

13.96

86.04

453Abu Dhabi, United Arab Emirates

11.67

88.33

Rankning av länder 2022:

RankningLandBrottsindexBefolkning
1Venezuela83.7628,301,696
2Papua New Guinea80.7910,142,619
3South Africa76.8659,893,885
4Afghanistan76.3141,128,771
5Honduras74.5410,432,860
6Trinidad And Tobago71.631,531,044
7Guyana68.74808,726
8El Salvador67.796,336,392
9Brazil67.49215,313,498
10Jamaica67.422,827,377
11Syria67.1822,125,249
12Peru66.7234,049,588
13Angola66.4835,588,987
14Cameroon65.2427,914,536
15Namibia65.212,567,012
16Nigeria64.06218,541,212
17Bangladesh63.9171,186,372
18Argentina63.8245,510,318
19Puerto Rico62.843,252,407
20Bahamas62.06409,984
21Libya61.786,812,341
22Dominican Republic61.0211,228,821
23Kenya60.1454,027,487
24Belarus59.589,534,954
25Zimbabwe59.316,320,537
26Guatemala58.6717,843,908
27Bolivia57.7712,224,110
28Fiji57.62929,766
29Malaysia57.2933,938,221
31Colombia56.8751,874,024
30Kyrgyzstan56.876,630,623
32Uganda56.1247,249,585
33Somalia56.0417,597,511
34Mongolia56.013,398,366
35Tanzania5665,497,748
36Maldives55.34523,787
37Ecuador55.2318,001,000
38Costa Rica54.225,180,829
39Mexico54.19127,504,125
40Kazakhstan53.7719,397,998
41Chile53.4219,603,733
42Botswana52.982,630,296
43Algeria52.0344,903,225
44France51.9964,626,628
45Uruguay51.733,422,794
46Cambodia51.1316,767,842
47Belize50.39405,272
48Iran49.3888,550,570
49Paraguay49.376,780,744
50Ethiopia49.3123,379,924
51Mauritius48.881,299,469
52Morocco48.6637,457,971
53Iraq48.4244,496,122
54Sweden4810,549,347
55Nicaragua47.896,948,392
56United States47.81338,289,857
57Ukraine47.4239,701,739
58Ghana46.9833,475,870
59Egypt46.83110,990,103
60Lebanon46.775,489,739
61Myanmar46.5154,179,306
62Moldova46.353,272,996
63Vietnam46.1998,186,856
64United Kingdom46.0767,508,936
65Indonesia45.93275,501,339
66Greece45.8510,384,971
67Ireland45.515,023,109
68Panama45.154,408,581
69Italy44.8559,037,474
70Belgium44.5811,655,930
71India44.431,417,173,173
72Palestine43.745,250,072
73Tunisia43.6912,356,117
74Zambia43.6220,017,675
75Australia43.0326,177,413
76Bosnia And Herzegovina42.993,233,526
77New Zealand42.885,185,288
78Albania42.532,842,321
79Pakistan42.51235,824,862
80Philippines42.46115,559,009
81Sudan42.3446,874,204
82Canada41.8938,454,327
83Sri Lanka41.3921,832,143
84Montenegro41.18627,082
85Malta40.39533,286
86Russia39.99144,713,314
87Jordan39.9611,285,869
88Turkey39.6285,341,241
89Thailand39.3571,697,030
90North Macedonia39.122,093,599
91Latvia38.771,850,651
92Bulgaria38.216,781,953
93Serbia38.17,221,365
95Nepal36.0130,547,580
96Germany35.7983,369,843
97Hungary34.369,967,308
98Luxembourg34.13647,599
99Norway33.725,434,319
101Uzbekistan33.4234,627,652
100Kuwait33.424,268,873
102Lithuania33.422,750,055
103Spain33.3247,558,630
104Azerbaijan32.0210,358,074
105Israel31.479,038,309
106Cyprus31.281,251,488
107Poland30.539,857,145
108Slovakia30.375,643,453
109China30.141,425,887,337
110Portugal29.9110,270,865
111Brunei29449,002
112Cuba28.3311,212,191
113Romania28.319,659,267
114Singapore27.965,975,689
115Finland27.595,540,745
116Netherlands27.1617,564,014
117South Korea26.6851,815,810
118Denmark26.225,882,261
119Bahrain25.641,472,233
120Austria25.548,939,617
121Czech Republic25.5210,493,986
122Saudi Arabia25.2336,408,820
123Rwanda24.8913,776,698
124Croatia24.594,030,358
125Iceland23.75372,899
126Estonia23.711,326,062
127Georgia23.383,744,385
128Armenia22.792,780,469
129Slovenia22.282,119,844
130Japan22.19123,951,692
131Hong Kong227,488,865
132Switzerland21.628,740,472
133Oman20.344,576,298
134Isle of Man19.2584,519
135Taiwan15.4623,893,394
136United Arab Emirates15.239,441,129
137Qatar12.132,695,122