För att skydda minderåriga vill Spaniens regering höja åldersgränsen för att registrera konto på sociala nätverk från 14 till 16 år. Lagförslaget som ministerrådet godkänner vi sitt kommande möte innebär även möjligheten till att ta bort skadligt innehåll, att involvera barnläkare vid missbruk av skärmtid, påföljder vid förfalskning och förödmjukande bilder och utökad kontroll av pedofiler med falska virtuella identiteter.
Regeringen vill utöka skyddet av minderåriga i den digitala sfären med att bland annat höja minimiåldern i Spanien för att kunna registrera sig på ett socialt nätverk eller prenumerera på någon tjänst från 14 till 16 år.
Minderåriga under 16 år får endast göra det med tillstånd av föräldrar eller annan vårdnadshavare.
Mobiltelefoner, surfplattor, datorer eller tv-apparater som säljs i Spanien måste ha ett kontrollsystem så att föräldrar eller vårdnadshavare kan vidta åtgärder för att skydda minderåriga från riskerna med att hantera dessa digitala enheter.
Lagförslaget beskrivs som en ”död lag” om operatörer, tillverkare och leverantörer ignorerar den.
Lagförslaget ska nu gå vidare till kongressen för godkännande.











