Provinsdomstolen i Málaga skulle i dag ta upp till förhandling ett överklagande från Marbellas förre borgmästare Julián Muñoz och sex före detta kommunalråd. Förhandlingarna sköts dock upp på begäran av en försvarsadvokat. Ett av kommunalråden hade nyligen bytt advokat och den nye har inte haft tid att läsa in sig på ärendet. Överklagandet gäller en dom på ett års fängelse för ett olagligt byggnadslov för 150 bostäder på en tomt intill Palacio Polivalente som var klassad som grönområde. Muñoz var även i domstolen i går i ett liknande ärende rörande en annan tomt. Han uppgav i sitt vittnesmål att kommunledningen vid tillfället aldrig satte sig in frågan utan enbart godkände de byggnadslov som kommunens tjänstemän och Juan Antonio Roca hade förberett.
Rättegång mot Muñoz skjuts upp
Redaktionen SvM
Publicerad
5 June, 2006
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Evenemang och kultur
Sista chansen att boka plats på succéresan till Valladolid!
I maj står festerna på rad i Córdoba
Anders Zorn-utställning i Madrid
Teatro Real i Madrid firar 30 år sedan nyöppningen
Härligt inspirerande vinresa till Spaniens fyra bästa distrikt
Världen
Svenskägda Europa Point FC vill locka fotbollsintresserade svenskar till Gibraltar
Bryssel varnar: Spaniens amnestilag för migranter kan påverka hela EU
Arsenal till historisk Champions League-final
Virusdrabbat fartyg får lägga till vid Kanarieöarna
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu