Priset för parkering påverkar Marbellas butiker

av | apr 15, 2025 | Nyheter

De höga kostnaderna för parkering i Marbellas historiska centrum gör att lokalbefolkningen väljer alternativ utanför staden.   

”Turisternas shopping räddar oss, eftersom människor i Marbella föredrar att åka till köpcentret La Cañada istället för att betala överdrivna priser för parkering”. Så beskrev en av näringsidkarna situationen i Centro Historico när han förklarade för tidningen SUR varför lokalbefolkningen undviker att handla i området. “Om du ska handla en eftermiddag och måste lägga halva budgeten på parkering blir det logiskt att de inte kommer hit,” tillade han. 

Det mest normala priset för parkering i området ligger på 4,50 euro i timmen vilket gäller på parkeringarna i Market, La Pesquera och Centro de Marbella. Det lägsta priset hittar man på Avenida del Mar där en timme kostar 2,50 euro. Det högsta finns på parkeringsplatsen Francisco Norte som har olika priser för olika timmar på dygnet. Från 10.00 till 15.00 kostar det 5,50 euro för 60 minuter. 

Det rådande läget irriterar köpmännen i staden och jämför Marbella med Mijas och Estepona där fordon kan parkeras för endast 1 euro om dagen. “Det är inte bara de som kommer för att shoppa, det är också vi, arbetarna, som har problem att ta oss till jobbet på grund av trängseln i kollektivtrafiken”, påtalar ett butiksbiträde som pendlar mellan Benalmadena och Marbella för jobbet. “Om jag kunde komma med bil skulle jag spara mycket tid”, tillägger de. 

För att försöka lindra situationen har kommunfullmäktige och en förening för näringsidkare i området vid flera tillfällen undertecknat avtal för att genomföra handelsfrämjande kampanjer. Det senaste innebar att den som handlar för mer än 10 euro i utvalda butiker i området fick en timmes parkering gratis. Men flera företag uppger att denna och liknande åtgärder inte har kompenserat effekterna av de höga priserna. 

Kollektivtrafik

En annan åtgärd för att underlätta och öka konsumtionen i stadskärnan har varit att utveckla kollektivtrafiken och uppmuntra lokalbefolkningen att använda den. Bland annat kan alla som är skrivna i Marbella åka stadsbussar utan att betala. Förra året fanns 82 208 giltiga gratiskort och totalt 6,4 miljoner resor registrerades. Priset för personer som inte bor i Marbella ligger på 1,18 euro per resa. 

Men trots detta är bilen fortfarande det föredragna transportmedlet för personer som ska shoppa, eftersom det är enklare och har bättre möjligheter för att frakta hem sina varor. Detta är ett stort problem för centrumets företagare som kräver ”måttliga” priser på parkering. 

Robbie Eriksson

Robbie Eriksson

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

×
Popup Image Köp biljetter!