Den parlamentariska kommissionen som har arbetat med att utreda omständigheterna kring terroristattentaten i Madrid förra året antog en slutrapport igår. Rapporten stöddes av samtliga partier utom det konservativa Partido Popular som inte vill att kommissionens arbete avslutas. Partido Popular motsätter sig även flera av slutsatserna som innehåller kritik mot den förra regeringen ledd av José María Aznar. I rapporten talar man om att den dåvarande regeringen manipulerade informationen dagarna efter attentaten, då man insisterade på att lägga skulden på ETA. Kommissionen anser även att regeringen inte tog hotet från de fundamentalistiska muslimska grupperna på tillräckligt stort allvar. Partido Popular stödjer dock de delar av slutrapporten som innehåller rekommendationer för att förbättra säkerheten för att undvika framtida attentat.
Oenig kommission antog slutrapport
Redaktionen SvM
Publicerad
22 June, 2005
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Sommarläsning
Naturen lockar – inlandsturism en växande trend
Fastighetsbranschen utnyttjas för penningtvätt
Spanien slår alla rekord – men är 100 miljoner turister möjligt?
Nu har Fuente de Piedra satt flamingon på kartan
Historien om Spaniens olika huvudstäder
Världen
Turisterna är borta – spanska hotell slår igen på Kuba
Spanien välkomnar 100 000 ryska turister – nu protesterar flera EU-länder
Striden om dina flygrättigheter: Nya EU-regler och gratis handbagage
Drönarinsamlingen: Det finns ett stort engagemang
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu