Nyttigare mat i sjukhus och på vårdhem

av | maj 20, 2025 | Nyheter

Regeringen ska redan införa nya krav på standarden av maten som serveras i Spaniens skolor. 

Nu vill man göra något liknande i landets vårdlokaler. 

Spaniens ministerier för socialtjänst och hälsa håller på att förbereda ett kungligt dekret som ska införa minimikrav för att garantera hälsosamma måltider i sjukhus och vårdhem. 

Socialförsäkringsminister, Pablo Bustindy, meddelade detta i torsdags förra veckan och indikerade att det handlar om ett grundläggande regelverk som följer i kölvattnet efter dekretet om nyttig mat i landets skolor. Det godkändes för en månad sedan och kommer att införas steg för steg under nästa läsår. 

Det kommer att etablera kriterier för näringsinnehåll och hållbarhet när det gäller alla inköp och avtal som sluts gällande mat och dryck i alla landets vårdlokaler. 

Bustindy gick inte in på specifika detaljer när arbetet presenterades men antydde att det nya kungliga dekretet kommer att vara likt det som snart börjar gälla i skolmatsalarna. Det skulle i så fall betyda daglig tillgång på färsk frukt och grönsaker samt att andelen måltider bestående av fisk och baljväxter ökar. Det kommer i så fall även att innebära ett förbud mot sockerhaltiga drycker och industribakat bröd medan friterad, förkokt och bearbetad mat i stort sett försvinner från menyerna. 

Ministern motiverade brådskan med att införa dessa nya regler med att sjukhus och vårdhem har en särskild vikt då de erbjuder vård och tar hand om särskilt känsliga personer. “Maten som dessa personer får borde vara baserad på rekommendationer för hälsosam och hållbar mat, för alla åldersgrupper men anpassad efter olika kontexter”. 

Han bekräftade också att det nya regelverket delvis är ett svar på en rad klagomål som kommit in från befolkningen gällande maten i flera av landets vårdlokaler.  

Robbie Eriksson

Robbie Eriksson

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf