Nytt trafikkaos på A-7:an: Fem timmar innan trasig lastbil transporterades bort

av | okt 31, 2025 | Lokalt, Nyheter

Ännu ett trafikkaos under rusningstrafik inträffade på torsdagsmorgonen på A-7:an öster om Málaga.

Nu visar det sig att Trafikverket DGT hade fått kännedom om en trasig lastbil redan klockan 03.15 men först fem timmar senare, klockan 10.20, kunde lastbilen transporteras bort.

Redan klockan 22.45 på onsdagskvällen fick lastbilen problem. Klockan 03.15 fick DGT kännedom om det. Men först klockan 10.20 transporterades lastbilen bort.

– Det är absolut oacceptabelt att varken Trafikverket eller regeringens underdelegation har haft tid, lust eller kapacitet under flera timmar med att få bort trafikhindret, säger provinsstyrelsens ordförande Francisco Salado till Diario Sur.

Återkommande

A-7:an öster om Málaga förbinder kommuner i Axarquía med Málaga. Precis som väster om Málaga är återkommande trafikstockningar mer regel än undantag.

Till skillnad mot västra Solkusten har inte östra delen någon betalmotorväg som alternativ.

På torsdagsmorgonen var det dags igen efter att en lastbil gått sönder och blev stående på vägrenen vilket gjorde att ett av körfälten stängdes med långa köer som följd mitt under morgonens rusningstrafik.

Nu visar källor som Diario Sur hänvisar till att DGT fick den första rapporten om lastbilen klockan 03.15. Det tog hela fem timmar innan den 40 ton tunga lastbilen togs bort vid kilometerplatsen 974 på A-7:an i färdriktning mot Málaga.

Det rapporteras om återkommande problem dagligen på A-7:an längs Costa del Sol. Trafikstockningar, långa köer och förseningar för pendlare på väg till jobbet, skolan eller läkarbesök.

Försummelse

Nu kräver provinsstyrelsens ordförande Francisco Salado att centralregeringens delegat i provinsen, Javier Salas (PSOE) avgå och som skäl anges ”hans inkompetens, försummelse och ovärdighet att inneha positionen”.

– Javier Salas är totalt oförmögen att lösa provinsens trafikproblem, säger Salado.

Salas i sin tur anklagar Salado för ”sekterism” och ”populism” och för att vara mer fokuserad på att gå emot Pedro Sánchez regering än att ”uppfylla sina skyldigheter gentemot små kommuner” inklusive provinsvägar som han hävdar ”får mindre investeringar varje år”. Han argumenterar för att Salado också borde avgå.

Francisco Salado menar att centralregeringen under lång tid visat ”försummelse och apati” mot Málagas invånare.

Skyller på varandra

Vox talesperson i provinsstyrelsen Diputación, Antonio Luna, ber både Salado och Salas att hålla tyst och börja arbeta med att få ett slut på problemen med A-7:an.

– PP och PSOE skyller på varandra och kommer aldrig att erkänna sanningen: att båda är ansvariga för A-7:ans kollaps. Det är möten, konferenser om infrastrukturen och klagomål men när det väl kommer till kritan lyfter ingen av dem ett finger för att utföra de arbeten som provinsen behöver, säger Luna.

Ola Josefsson

Ola Josefsson

Bevakar Solkusten och Spanien sedan 1994.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf