Den baskiska terroristorganisationen ETA genomförde av allt att döma ytterligare ett mindre attentat. Det var vid åttatiden som en sprängladdning exploderad vid ett litet kraftverk fem kilometer utanför staden Zaragoza. Den orsakade inga personskador och de materiella skadorna blev också mycket begränsade. En person som uppgav sig representera ETA ringde till larmtjänsten i Baskien och varnade för bomben. Polisen har dock ännu inte bekräftat att det rörde sig om ett ETA-attentat. Det kommer samtidigt som ETA kom med en kommuniké i den baskiska tidningen ”Gara” i dag. Där talar man om att det öppnat sig nya möjligheter för kampen för det man kallar ett fritt Baskien. Man säger dock samtidigt att den hårda kampen mot Spanien och Frankrike måste gå vidare.
Nytt ETA-attentat imorse
Redaktionen SvM
Publicerad
26 September, 2005
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Evenemang och kultur
I maj står festerna på rad i Córdoba
Kulturfesten Feria Internacional de los Países firar 30 år
Härligt inspirerande vinresa till Spaniens fyra bästa distrikt
Anders Zorn-utställning i Madrid
Teatro Real i Madrid firar 30 år sedan nyöppningen
Världen
Närmare 300 gripna i svenskledd internationell polisoperation
Spanien rasar sex platser på årets index över Pressfriheten
Spaniens exdrottning Sofia närvarar i Stockholm på kungens 80-årsdag
Trump överlever ytterligare ett mordförsök vid Vita husets korrespondentmiddag
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu