Tillståndet har stabiliserats för den 53-årige uteliggare som överfölls strax efter klockan 4 vid Yate Plaza vid calle Palangreros (bilden) i centrala Fuengirola den 4 januari. Regeringsdelegaten i Andalusien, Juan José López Garzón förklarade idag vid en presskonferens att polisen hoppas kunna höra mannen om vad han har sett och upplevt.
Samtidigt inväntar man rapporter och information om vilket vapen som har använts vid överfallet, uppger nyhetsbyrån Europa Press. Något vapen har ännu inte hittats och Fuengirolapolisen har ingenting att gå på.
Under en knapp månads tid har tre hemlösa i provinsen Málaga avlidit under oklara omständigheter. En portugis, 51 år, hittas den 23 november i ett fallfärdigt hus på Paseo de Sancha i Málaga. Kroppen visar tydliga tecken på våld. Två dagar tidigare avleder en man på sjukhuset Carlos Haya på grund av svåra brännskador.
Strax efter klockan 4 på fredagsmorgonen den 11 december upptäcktes en död man i 60-årsåldern liggande mellan två bilar på en privat parkering mellan Svenska kyrkan och där Svenska skolan tidigare låg.
Som Svenska Magasinet tidigare har berättat handlar det om en svensk man i 60-årsåldern. Svenska UD har tidigare sagt att det pekar på att det är en svensk man som är mördad även om inte identifieringen är officiell.
Svenska Magasinet har träffat flera uteliggare som berättar att polisen varnat dem för en galning som går lös. Det cirkulerar rykten bland uteliggarna om att ytterligare två personer ska ha blivit ihjälslagna i Fuengirolaområdet.
Polisen vill inte uttala sig om det finns något samband mellan de två överfallen på uteliggare i Fuengirola. När det gäller den 60-årige svenske mannen som avled vid överfallet är gärningsmannen fortfarande på fri fot. Enligt spanska lokala medier finns det ingen misstänkt.