Nya möjligheter att ansöka om subventionerade bostäder

av | jul 8, 2025 | Näringsliv, Nyheter

84 VPO-bostäder eller Viviendas de Protección Oficial, som är subventionerade eller allmännyttigt reglerade bostäder som det är möjligt att ansöka om från 15 juli. Och det kommer att bli fler.

Mycket tack vare det svenska företaget Lagoom Living.

Bostadskrisen på Solkusten har seglat upp som ett av de största problemen. Priserna har skenat de senaste åren och det gäller både på köp av begagnade och nyproducerade bostäder liksom hyresrätter.

Insatser görs nu för att komma till rätta med en mycket komplicerad situation på bostadsmarknaden.

Det beskrivs som ett lotteri att få en hyresrätt till ett rimligt pris.

Tusentals bostadssökande slåss om de socialbostäder som marknadsförs av kommunfullmäktige och företag.

Under året kommer tre erbjudanden om nyproducerade hyresrätter att presenteras.

Läs mer: Svenska investerare bygger mer än 3 000 bostäder i Málaga

I nuläget byggs det totalt 476 subventionerade lägenheter på campus i Teatinos. Projektet omfattar 84 VPO-hyresrätter med en hyra på endast 350 euro i månaden.

För att ansöka om en sådan hyresrätt gäller det att uppfylla vissa krav som framkommer i den ansökning som görs digitalt. Bland annat får årsinkomsten inte överstiga 21 000 euro.

Flera nya subventionerat bostadsprojekt planeras 2025. Det svenska företaget Lagoom Living har fyra projekt, bland annat väster om universitetet på mark som kommunen har avsatt för 530 hyreslägenheter.

Här kommer de förväntade hyrorna att ligga på 550 euro per månad för en tvårumslägenhet, ett belopp som stiger till cirka 750 euro per månad om parkeringsplats och förråd ingår.

Lagoom Living har ytterligare projekt nästa år de i nuläget förhandlar om.

Ola Josefsson

Ola Josefsson

Bevakar Solkusten och Spanien sedan 1994.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf