Det har nu öppnats en möjlighet för att den nya vårdcentralen i Torrequebrada i Benalmádenas kommun trots allt kan öppnas inom kort. Byggnaden står klar att inredas och tas i bruk, men bygget har anmälts för att kommunen inte följt planerna och byggt större än man hade tillstånd till. Det ärendet ska upp i Högsta domstolen i Andalusien där väntetiden är lång. Nu säger dock den regionala myndigheten, Junta de Andalucía, att det inte är något hinder för att öppna den efterlängtade vårdcentralen. De begär därför att kommunen ska överlämna byggnaden till sjukvårdsmyndigheten SAS. Om det inte dyker upp några nya hinder i vägen skulle den i så fall kunna slå upp portarna och börja ta emot patienter till sommaren.
Ny vårdcentral i Benalmádena öppnas till sommaren?
Redaktionen SvM
Publicerad
20 April, 2005
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Sommarläsning
Naturen lockar – inlandsturism en växande trend
Fastighetsbranschen utnyttjas för penningtvätt
Spanien slår alla rekord – men är 100 miljoner turister möjligt?
Nu har Fuente de Piedra satt flamingon på kartan
Historien om Spaniens olika huvudstäder
Världen
Spanien välkomnar 100 000 ryska turister – nu protesterar flera EU-länder
Striden om dina flygrättigheter: Nya EU-regler och gratis handbagage
Drönarinsamlingen: Det finns ett stort engagemang
Kniven mot strupen för Sverige – så ser du kvällens VM-skräckis i Spanien
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu