Nerja har högst andel turistlägenheter på Solkusten

Det är en svår balansgång med andelen turistlägenheter och tillgången till bostäder för invånarna.

Åtta kommuner i Málagaprovinsen ligger bland de hundra främsta kommunerna i Spanien med högst andel turistbostäder.

Ola Josefsson
Publicerad idag 15:19

De senaste siffror från statistiska centralbyråns motsvarighet i Spanien, INE (Instituto Nacional de Estadística) som gäller för 2025 visar att 16,36 procent av samtliga bostäder i Nerja är så kallade turistbostäder.

Med det intar kommunen i Axarquía öster om Málaga nionde plats på topp 100 i Spanien. Nerja hade 22 062 invånare år 2025.

Grannkommunen Frigiliana ligger på plats 32. Här är 11,59 procent av samtliga bostäder i kommunen turistbostäder. Trea är Júzcar med 10,41 procent. Med sina drygt 200 invånare blir Júzcar tredje största kommunen när det gäller andelen turistboenden.

På västra Costa del Sol har Casares högst andel turistboenden med 9,82 procent följt av Benahavís med 9,62 procent. Sedan följer Mijas (8,05%), Benalmádena (7,98%) och Marbella (7,89%).

I absoluta tal är Marbella den kommun på Solkusten som har flest turistboenden med 7914 turistboenden och 40 542 bäddar följt av Mijas (4993), Benalmádena (3885) och Nerja (2719).

Nerjas arbetsgivarförening säger att det är svårare för företag att hitta arbetskraft inom hotell och restaurang på grund av svårigheterna att hitta prisvärda bostäder.

Tips om nyheter?